Napravili mobilni telefon bez baterije

Bez autora
Aug 10 2017

Istraživači u Sjedinjenim Američkim Državama predstavili su prototip mobilnog telefona bez baterije, koji koristi tehnologiju za koju se nadaju da će s vremenom biti primenjivana u proizvodima za masovno tržište. Telefon je delo grupe istraživača sa Univerziteta Vašington u Sijetlu, i radi na principu generisanja malih količina energije iz radio signala, poznatih kao radio frekvencija ili 'RF' talasi.Okruženje RF talasa je svuda oko nas, tako na primer, stanice sa frekventnom modulacijom (FM) emituju radio talase, stanice sa amplitudnom modulacijom (AM) takođe to rade, televizijske stanice, repetitori za mobilne telefone, svi oni emituju RF talase, izjavio je član istraživačkog tima Vamsi Tala.

Napravili mobilni telefon bez baterijeIstraživači u Sjedinjenim Američkim Državama predstavili su prototip mobilnog telefona bez baterije, koji koristi tehnologiju za koju se nadaju da će s vremenom biti primenjivana u proizvodima za masovno tržište, javlja agencija Rojters.

Telefon je delo grupe istraživača sa Univerziteta Vašington u Sijetlu, i radi na principu generisanja malih količina energije iz radio signala, poznatih kao radio frekvencija ili 'RF' talasi.

"Okruženje RF talasa je svuda oko nas, tako na primer, stanice sa frekventnom modulacijom (FM) emituju radio talase, stanice sa amplitudnom modulacijom (AM) takođe to rade, televizijske stanice, repetitori za mobilne telefone, svi oni emituju RF talase", izjavio je za Rojters član istraživačkog tima Vamsi Tala.

Telefon je tek prvi prototip sa elementarnom funkcijom - na prvi pogled izgleda više kao štampana ploča sa nekoliko pričvršćenih delova, a osoba koja poziva mora da nosi slušalice i da pritiska dugme za prebacivanje između funkcija govora i slušanja.

Istraživači kažu da postoje planovi za dalji razvoj prototipova, koji će imati energetski štedljivi ekran za slanje poruka, pa i osnovnu kameru. Oni takođe planiraju verziju telefona bez baterije koji će koristiti malu solarnu ćeliju za snabdevanje energijom.

Istraživači planiraju da lansiraju jedan proizvod za osam-devet meseci, ali nisu želeli da otkriju detalje, preneo je Rojters.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik