Evropska unija počinje da razvija evropski superračunar

Bez autora
Aug 17 2017

Evropska komisija već duže vremena razmišlja o izgradnji superračunara na području EU, koji bi služio zemljama članicama i omogućilo Evropi da uhvati korak sa drugim zemljama koje takav računar već imaju.Da bi odlučili kakav superračunar je Evropi zaista potreban, gde bi se gradio i ko bi ga i sa koliko evra finansirao, Europska komisija je pokrenula konsultacije sa zemljama članicama. Pozvani su svi, od predstavnka zemalja pa do proizvođača i institucija koje bi ga eventualno koriste, da izraze svoje mišljenje o njegovom budućem razvoju.

Evropska unija počinje da razvija evropski superračunarEvropska komisija već duže vremena razmišlja o izgradnji superračunara na području EU, koji bi služio zemljama članicama i omogućilo Evropi da uhvati korak sa drugim zemljama koje takav računar već imaju.

Da bi odlučili kakav superračunar je Evropi zaista potreban, gde bi se gradio i ko bi ga i sa koliko evra finansirao, Europska komisija je pokrenula konsultacije sa zemljama članicama. Pozvani su svi, od predstavnka zemalja pa do proizvođača i institucija koje bi ga eventualno koriste, da izraze svoje mišljenje o njegovom budućem razvoju.
 
Kako ističu u Evropskoj komisiji, rezultat konzultacija će pomoći da se podrži razvoj sledeće generacije računara i digitalne infrastrukture u Europi. 

Računari visokih performansi imaju veliki potencijal za nauku, društvo i ulaganje zbog mogućnosti da analiziraju velike količine podataka u relnom vremenu. Oni mogu efikasno da rešavaju društvene i naučne izazove u područjima kao što su razvoj personalizovanih lekova, dekodiranje ljudskog mozga, predviđanje klimatskih promena i ublažavanje velikih industrijskih i prirodnih katastrova. 

U pregledu Strategije digitalnog tržišta za 2017. godinu, EK je najavila predlog za evropsku inicijativu za računarstvo visokih performansi, ističući ga kao ključni element za budućnost evropskih istraživanja i industrije. Za razvoj sledeće generacije superračunara potrebne su velike investicije. 

Upravo stoga je, ističu u Evropskoj komisiji, važno da zemlje članice, javni i privatni sektor udruže snage kroz evropsku inicijativu. Podršku za razvoj integrisanog svetskog računarstva visokih performansi i digitalne infrastrukture već su dale neke zemlje članice: Belgija, Francuska, Nemačka, Italija, Luksemburg, Holandija, Portugal, Slovenija i Španija. 

EK planira da prihvati inicijativu do 2018. godine.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik