Sertifikati za odgovorne u javnim preduzećima

Bez autora
Dec 12 2017

Državni sekretar Ministarstva privrede Dragan Stevanović izjavio je danas da je uvođenje sertifikata za odgovorne u javnim preduzećima dugotrajan i zahtevan proces, ali da je ideja da svi koji u perspektivi budu birani, pre svega u Nadzorne odbore javnih preduzeća, moraju da imaju odgovarajuću licencu.Stevanović je rekao da sertifikat, odnosno licenca nije nešto do čega će se lako dolaziti, iako je to tema tek od nedavno. Sertifikati su deo koncepta uvođenja principa korporativnog upravljanja u preduzeća čiji je osnivač Republika Srbija, gde je država većinski vlasnik i koja se bave delatnostima od opšteg, javnog interesa, naveo je Stevanović.

Sertifikati za odgovorne u javnim preduzećimaDržavni sekretar Ministarstva privrede Dragan Stevanović izjavio je danas da je uvođenje sertifikata za odgovorne u javnim preduzećima dugotrajan i zahtevan proces, ali da je ideja da svi koji u perspektivi budu birani, pre svega u Nadzorne odbore javnih preduzeća, moraju da imaju odgovarajuću licencu.

Stevanović je, gostujući na Radio-televiziji Srbije (RTS), rekao da sertifikat, odnosno licenca nije nešto do čega će se lako dolaziti, iako je to tema tek od nedavno.

Sertifikati su deo koncepta uvođenja principa korporativnog upravljanja u preduzeća čiji je osnivač Republika Srbija, gde je država većinski vlasnik i koja se bave delatnostima od opšteg, javnog interesa, naveo je Stevanović.

On je objasnio da je Ministarstvo privrede prošle godine potpisalo ugovor sa Međunarodnom finansijskom koorporacijom (IFC) o definisanju principa koji će se odnositi na kreiranje modela licenci –ko će i kako da ih dobija, ko će da ih deli, ali i ko će taj proces da kontroliše.

Prema njegovim rečima, formirana je radna grupa koja, između ostalog, ima zadatak i da definiše koja tela će biti akreditovana za licenciranje zainteresovanih za ove pozicije, a takođe će biti formirano i telo nadležno da kontroliše proces.

Koncept je da licenciranje prvo zaživi za članove Nadzornih odbora, organa upravljanja, a da u sledećoj fazi to primenimo i na direktore javnih preduzeća, precizirao je državni sekretar, dodajući da su neke moderne države na procesu korporativizacije javnog sektora radile čitavu deceniju, ali to ne znači da će tako biti i u Srbiji.

Stevanović je istakao da je, zahvaljujući smernicama definisanim 2014. godine, i to u 19 tačaka, upristojen rad javnih preduzeća, a dva direktora su izabrana po novom Zakonu o javnim preduzećima koji je usvojen 2016. godine.

Nasledili smo 2014. godine javna preduzeća koja su generisala neto gubitak od 64 milijardi dinara. Već 2015. godine, kad se radilo na osnovu smernica, tih 37 preduzeća imala su na kraju godine neto dobit od dve milijarde dinara, dok su 2016. godinu okončali sa četiri milijarde dinara neto dobiti, napomenuo je Stevanović.

Državni sekretar je istakao da je važno i da izveštaji za prvu polovinu 2017. godine pokazuju da je planiran neto gubitak svih javnih preduzeća bio 16 milijardi dinara, a da su ona ostvarila neto dobit od približno 12 milijardi dinara.

On je naveo da je u ovom trenutku u toku izrada planova poslovanja javnih preduzeća, na koje Vlada Srbije treba da da saglasnost.

Ukoliko plan odstupa od onoga što su vladine mere, ti programi neće dobiti saglasnost i biće vraćeni na doradu, rekao je Stevanović dodajući da će neka preduzeća tražiti i veći broj zaposlenih, a ako je zahtev opravdan, to će im biti i omogućeno.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik