Norvežani neće graditi elektrane u Srpskoj

Bez autora
Dec 20 2017

Vlada RS raskinula je ugovore o gradnji šest malih hidroelektrana na rijeci Bosni sa norveškim kompanijama „Tehnor enerdži“ i „Tehnor hidro 2“, jer nisu ništa uradile u proteklih deset, odnosno 11 godina na realizaciji projekata. Koncesioni ugovori sa kompanijom „Tehnor enerdži“ potpisani su 2006. i 2007. godine, a odnosili su se na izgradnju malih hidroelektrana „Cijevna jedan“, „Cijevna dva“, „Cijevna četiri“, „Cijevna pet“, „Cijevna šest“ i „Doboj“ na rijeci Bosni. Ukupna vrijednost ovih projekata tada je procijenjena na 250 miliona evra. Svi ti ugovori su raskinuti, a u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS ističu da je Vlada tu odluku donijela 23. novembra.

Norvežani neće graditi elektrane u SrpskojVlada RS raskinula je ugovore o gradnji šest malih hidroelektrana na rijeci Bosni sa norveškim kompanijama „Tehnor enerdži“ i „Tehnor hidro 2“, jer nisu ništa uradile u proteklih deset, odnosno 11 godina na realizaciji projekata.

Koncesioni ugovori sa kompanijom „Tehnor enerdži“ potpisani su 2006. i 2007. godine, a odnosili su se na izgradnju malih hidroelektrana „Cijevna jedan“, „Cijevna dva“, „Cijevna četiri“, „Cijevna pet“, „Cijevna šest“ i „Doboj“ na rijeci Bosni. Ukupna vrijednost ovih projekata tada je procijenjena na 250 miliona evra.

Svi ti ugovori su raskinuti, a u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS ističu da je Vlada tu odluku donijela 23. novembra.

- Vlada je raskinula ugovore jer koncesionari nisu realizovali svoje obaveze. Svi ugovori su zaključeni, prije deset, odnosno 11 godina sa norveškom kompanijom „Tehnor enerdži“. U 2013. godini tri ugovora prenesena su sa kompanije „Tehnor enerdži“ na novog koncesionara, takođe norvešku kompaniju „Tehnor hidro 2“ - kazali su u Ministarstvu industrije RS.

Ugovorom o koncesiji predviđena je mogućnost raskida ugovora prije isteka koncesionog perioda u slučaju da koncesionar ne izgradi objekat u predviđenom roku i ne pusti hidroelektranu u rad.

- Koncesionari ni nakon deset, odnosno 11 godina od zaključivanja ugovora o koncesiji i četiri godine od prenosa tri ugovora na novu kompaniju nisu izradili projektnu dokumentaciju, riješili imovinsko-pravne odnose, pribavili potrebne saglasnosti i odobrenja, obnovili garanciju za izvođenje, niti obezbijedili novac i samim tim nisu otpočeli gradnju hidroelektrana i pratećih objekata. Zbog toga je održavanje ugovora na snazi izgubilo svaki dalji cilj - kazali su u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva.

Komisija za koncesije RS je u izvještaju o radu za prošlu godinu navela da norveške kompanije nemaju dokaze da su obezbijedile novac za realizaciju ovih projekata.

U Ministarstvu industrije ističu da će o daljoj sudbini lokacija za gradnju hidroelektrana na rijeci Bosni odlučivati u skladu s zakonima, vodnim aktima i Prostornim planom RS s ciljem što bolje zaštite od poplava uz iskorištenje energetskog potencijala.

„Cijevna tri“

Preduzeće „Elektro-Doboj“, koje posluje u sastavu „Elektroprivrede RS“, nosilac je koncesije za gradnju male hidroelektrane „Cijevna tri“ na rijeci Bosni.

- Ovo preduzeće uložilo je određenu sumu novca u pripremu projekta, ali je nakon pretrpljene štete u poplavama 2014. godine došlo do zastoja aktivnosti u realizaciji zbog prioriteta u sanaciji uništene mreže i trafo-stanica. „Elektro-Doboj“ je i dalje zainteresovan za gradnju male hidroelektrane i nastavili su pregovore sa potencijalnim partnerima i finansijerima - kazali su u Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik