Poreklo i kvalitet derivata pod lupom nadležnih službi

Bez autora
Mar 18 2018

Protiv sivih pravila među naftašima zajedno se bore tržišni, poreski, metrološki inspektori, policija i carinici. Zbog raznih nepravilnosti u poslovanju, Poreska uprava je već zatvorila 19 pumpi. Tržišna inspekcija istovremeno proverava poreklo i kvalitet derivata. Od početka godine tržišni inspektori pregledali su 320 pumpi. Nađena su samo dva uzorka goriva kojima se nije znalo poreklo i 22 uzorka, najčeće dizela, koja nisu bila propisanog kvaliteta i to zbog neadekvatnog transporta. Prilikom distribucije derivata dolazi do mešanja benzina i dizela i pojavljuje se ta negativna karakteristika loša tačka paljenja. Ona generalno ne utiče na rad motora, ali nije po propisu i mi zbog toga svim tim subjektima pišemo privredne prestupe.

Poreklo i kvalitet derivata pod lupom nadležnih službiProtiv sivih pravila među naftašima zajedno se bore tržišni, poreski, metrološki inspektori, policija i carinici. Zbog raznih nepravilnosti u poslovanju, Poreska uprava je već zatvorila 19 pumpi. Tržišna inspekcija istovremeno proverava poreklo i kvalitet derivata.

Od početka godine tržišni inspektori pregledali su 320 pumpi. Nađena su samo dva uzorka goriva kojima se nije znalo poreklo i 22 uzorka, najčeće dizela, koja nisu bila propisanog kvaliteta i to zbog neadekvatnog transporta.

"Prilikom distribucije derivata dolazi do mešanja benzina i dizela i pojavljuje se ta negativna karakteristika loša tačka paljenja. Ona generalno ne utiče na rad motora, ali nije po propisu i mi zbog toga svim tim subjektima pišemo privredne prestupe", kaže Slaviša Petković iz Republičke tržišne inspekcije.

Naftni biznis uključuje veliki broj ljudi i objekata, pa se i u naftnim kompanijama zalažu za sveobuhvatnu kontrolu.

"Svakako da ima sivog tržišta ali on se u manjoj meri odvija na benzinskim stanicama, javnim benzinskim stanicama, a u većoj meri se odvija na internim pumpama koje se nalaze u transportnim organizacijama u građevinskim firmama gde gotovo nema nikakve kontrole", objašnjava Borisav Tatić iz Udruženja privatnih benzinskih stanica Srbije.

Goran Radosavljević iz Nacionalnog naftnog komiteta Srbije kaže da je u ovom trenutku naša regulativa u potpunosti u skladu sa evropskom.

"Naravno, postoje određeni prostori, potrebno je dodatno regulisati te interne benzinske stanice, kao i gorivo koje dolazi sa reka, ali verujem da će se to raditi u narednom periodu", smatra Radosavljević.

Gorivo se od prošle godine kontroliše od uvoza, rafinerije, cisterni, pumpi do rezervoara vozila, a kazne su i do tri miliona dinara.

"Ove godine su svi državni organi dobili obavezu da pojačaju kontrole prometa derivata", objašnjava Petković.

Zbog usklađivanja s prošlogodišnjom inflacijom, od danas važe i nove akcize na nafne derivate – za benzin i dizel veće su za 1,6 dinara po litru a za gas za automobile za 1,25 dinara po kilogramu.

"U prethodnih mesec dana cene goriva su klizile lagano na niže i manje su za oko dinar nego pre mesec dana. U ovom narednom periodu će ta kretanja takođe biti slična, neće biti nikakvih dramatičnih pomeranja cena, pa ne verujem da će potrošači i osetiti da je došlo do nekih promena", kaže Tomislav Mićović iz Udruženja naftnih kompanija Srbije.

Od februara smanjen je i šverc derivata u pograničnim mestima s Bosnom i Hercegovinom i Makedonijom. Nije više isplativo ići po gorivo jer je poskupelo zato što su i te zemlje uvele akcizu na derivate.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik