Srpska firma žali se Strazburu jer joj Zagreb otima imovinu

Predstavnici preduzeća "Mladost-turist" iz Beograda poslali su protestno pismo predsedniku Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu Gvidu Taimondiju. Oni negoduju zbog nedavne odluke suda da se oglasi nenadležnim u slučaju tužbi srpske firme protiv Hrvatske zbog konfiskacije imovine. Oni traže i da o njihovom prigovoru raspravlja Veliko veće od 17 sudija zbog "dvostrukih aršina koje je sud primenio u sličnim predmetima kada je tužena Srbija i kada je tužena Hrvatska". Advokat Zoran Ristić, koji zastupa više srpskih firmi protiv Hrvatske u Strazburu, tražio je od Evropskog suda da donese privremenu meru kojom će Hrvatskoj zabraniti implementaciju najnovijih propisa, po kojima će država moći srpsku imovinu da daje u 30-godišnji zakup, uz pravo otkupa.

Srpska firma žali se Strazburu jer joj Zagreb otima imovinuPredstavnici preduzeća "Mladost-turist" iz Beograda poslali su protestno pismo predsedniku Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu Gvidu Taimondiju, pišu Večernje Novosti.

Kako objašnjava list, oni negoduju zbog nedavne odluke suda da se oglasi nenadležnim u slučaju tužbi srpske firme protiv Hrvatske zbog konfiskacije imovine.

Oni traže i da o njihovom prigovoru raspravlja Veliko veće od 17 sudija zbog "dvostrukih aršina koje je sud primenio u sličnim predmetima kada je tužena Srbija i kada je tužena Hrvatska", dodaje list.

Advokat Zoran Ristić, koji zastupa više srpskih firmi protiv Hrvatske u Strazburu, tražio je od Evropskog suda da donese privremenu meru kojom će Hrvatskoj zabraniti implementaciju najnovijih propisa, po kojima će država moći srpsku imovinu da daje u 30-godišnji zakup, uz pravo otkupa.

Paralelno, navode Novosti, u Srbiji se osniva Udruženje pravnih lica "Oteta imovina", za zaštitu srpske imovine koju je otela Hrvatska. Ristić je rekao da će se to udruženje obratiti Komitetu UN za prava čoveka, zbog kršenja prava na imovinu.

"Komitet izdaje preporuke kroz rezolucije i zaključke, dajući određenoj zemlji rok da otkloni povredu ljudskih prava. Ukoliko država ne ispravi grešku, njen slučaj razmatra Savet bezbednosti", kaže Ristić i objašnjava da Komitetu UN mogu da se obrate samo firme koje se nisu žalile Strazburu.

Komitetu UN će se, između ostalih, obratiti "Simpo" Vranje, BEK i "Šinvoz" iz Zrenjanina, "Vojvoput" iz Subotice, prestonički PKB, ali i nekoliko firmi iz BiH.

Svi oni su, navode Novosti, izgubili vredna odmarališta i lokale.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik