Tržište nekretnina: Skočile cene stanova, najtraženija novogradnja

Bez autora
Jan 02 2019

Od 2016. godine tržište nekretnina u Srbiji oseća pozitivan trend, a prema rečima stručnjaka, na to su uticali povoljni stambeni krediti. Prošle, 2018. godine, najviše su se pazarili dvosobni stanovi čija je vrednost između 50.000 i 60.000 evra. Povoljni krediti, niske kamatne stope, kao i povraćaj PDV za prve stanove, bili su jaki argumenti za veliki broj podstanara, koji su kupili dom u novogradnji. Kirija kod gazde gotovo je identična kao i rata za stan. Veliki broj podstanara se odlučio za kredit. Uglavnom su to oni na 20-30 godina otplate, priča Miloš Simić iz agencije "Euroinvest".

Tržište nekretnina: Skočile cene stanova, najtraženija novogradnjaOd 2016. godine tržište nekretnina u Srbiji oseća pozitivan trend, a prema rečima stručnjaka, na to su uticali povoljni stambeni krediti. Prošle, 2018. godine, najviše su se pazarili dvosobni stanovi čija je vrednost između 50.000 i 60.000 evra.

Povoljni krediti, niske kamatne stope, kao i povraćaj PDV za prve stanove, bili su jaki argumenti za veliki broj podstanara, koji su kupili dom u novogradnji.

"Kirija kod gazde gotovo je identična kao i rata za stan. Veliki broj podstanara se odlučio za kredit. Uglavnom su to oni na 20-30 godina otplate", za B92 priča Miloš Simić iz agencije "Euroinvest".

Prema njegovim rečima, za učešće je potrebno 20 odsto vrednosti stana, a preostalih 80 odsto plaća banka, na osnovu izveštaja procenitelja.

U glavnom gradu cene kvadrata variraju. U odnosu na 2016. cena kvadrata je veća oko deset odsto. Na osnovu pregleda Registra cena nepokretnosti RGZ, na obodnim delovima kvadrat stana se kreće od 900 do 1.100 evra, dok u centru vrednost stana izuzetno varira.

U Kneza Miloša stari salonci od 120 kvadrata su kupovani za 1.300 evra po kvadratu, dok se dvosobni stanovi u novogradnji prodaju i do 2.500 evra.

Ove godine na tržištu nekretnina može da se očekuje blagi pad, zbog nedavno usvojenih izmena i dopuna Zakona o ozakonjenju.

"Izmene zakona predviđaju da svi nelegalni objekti imaju zabranu prodaje ili kupovine do donošenja konačnog rešenja o ozakonjenju ili njegovog odbijanja. To znači da investitori neće moći da trguju nelegalnim objektima", objašnjava Simić.

Stanovi koji nisu legalizovani po pravilu su i najjeftiniji. Najveći broj "divlje" podignutih stanova ima u beogradskim naseljima Mirijevo, Karaburma i u obodnim delovima Rakovice.

Na cene nekretnina u Beogradu uticaće i izgradnja stanova za pripadnike službi bezbednosti.

Pored glavnog grada, tržište nekretnina aktivno je još u Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.

Prema podacima Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita, u trećem kvartalu 2018. godine prosečna vrednost stana u Beogradu se kretala oko 1.200 evra. U regionu Vojvodine kvadrat doma se kretao oko 675 evra, dok je u južnoj i istočnoj Srbiji kvadrat stana koštao u proseku oko 620 evra.

Prema njihovim podacima, u trećem kvartalu, u Beogradu je prometovano 980 stanova, u Vojvodini 647, u južnoj i istočnoj Srbiji 221, dok je u zapadnoj Srbiji prodato 323 stambene jedinice.

U Beogradu najviše stanova je prodato na Zvezdari, pa onda na Novom Beogradu.Dedinje uvek na ceni

Prema podacima objavljenim u Registru cena nepokretnosti RGZ, jedna kuća u Tolstojevoj ulici na Dedinju drži rekord. Novi gazda je za deset ari dvorišta i 241 kvadrat kuće dao čak 2.152.000 evra u gotovini.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik