Ovo su najveći izvoznici oružja na svetu

Bez autora
Mar 11 2019

Međunarodni institut za istraživanje mira u Stokholmu objavio je godišnji izveštaj u kome je naveo najveće izvoznike oružja. U izveštaju se navodi da su zemlje sa najvećim izvozom naoružanja Sjedinjene Američke Države, Rusija, Kina, Francuska i Nemačka. Na njih otpada 75 odsto svetskog izvoza, a od toga ukupni izvoz Sjedinjenih Američkih Država i Rusije iznosi 57 odsto. Dokument napominje da su glavni izvoznici u ovoj oblasti u periodu od 2014. do 2018. godine ostali SAD i Rusija, iako je obim prodaje oružja Rusije smanjen za 17 odsto u odnosu na prethodni petogodišnji period. Najveći porast isporuka primećen je na Bliskom istoku, dok se u ostalim regionima ta prodaja smanjila. Osim toga, u izveštaju stoji da je svetski obim izvoza porastao za 7,8 odsto. Najveći uvoznici su Saudijska Arabija, Egipat, Izrael, Katar i Irak.

Ovo su najveći izvoznici oružja na svetuMeđunarodni institut za istraživanje mira u Stokholmu objavio je godišnji izveštaj u kome je naveo najveće izvoznike oružja. 

U izveštaju se navodi da su zemlje sa najvećim izvozom naoružanja Sjedinjene Američke Države, Rusija, Kina, Francuska i Nemačka. Na njih otpada 75 odsto svetskog izvoza, a od toga ukupni izvoz Sjedinjenih Američkih Država i Rusije iznosi 57 odsto.

Dokument napominje da su glavni izvoznici u ovoj oblasti u periodu od 2014. do 2018. godine ostali SAD i Rusija, iako je obim prodaje oružja Rusije smanjen za 17 odsto u odnosu na prethodni petogodišnji period (2009-2013).

Najveći porast isporuka primećen je na Bliskom istoku, dok se u ostalim regionima ta prodaja smanjila. Osim toga, u izveštaju stoji da je svetski obim izvoza porastao za 7,8 odsto. Najveći uvoznici su Saudijska Arabija, Egipat, Izrael, Katar i Irak.

U periodu 2014-2018. godine Rusija je isporučila oružje u 48 država. Više od polovine (55 odsto) ukupnog obima izvoza oružja otišlo je na Indiju, Kinu i Alžir.

Na regionalnom nivou 60 odsto isporuka izvršeno je u zemlje Azije i Okeanije, 17 odsto u Afriku, 16 odsto na Bliski istoku, 5,8 odsto u Evropu, a 1,4 odsto u obe Amerike, prenosi Sputnik.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik