Zabrana izvoza trupaca na čekanju

Bez autora
May 19 2019

Na adresu Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH prije mjesec upućena je inicijativa da se zabrani izvoz trupaca na dvije godine, tvrde u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS i naglašavaju da još ništa nije urađeno na tom pitanju. U Ministarstvu poljoprivrede preciziraju da su pomenutu inicijativu u kabinet ministra spoljne trgovine Mirka Šarovića uputili 18. aprila ove godine, te da je zaštita domaće drvoprerađivačke industrije zatražena i od Savjeta ministara sredinom prošle godine. Informacija da je dopis upućen je tehničkog karaktera i nismo javnost upoznavali s tim, smatrajući da će institucije BiH obaviti svoj dio posla, ali s obzirom na to da su se pojavile dezinformacije da inicijativa nikada nije podnesena, a sve s ciljem odugovlačenja, želimo naglasiti da smo svoj dio posla obavili prije mjesec, rekao je portparol Ministarstva poljoprivrede Aleksandar Macanović.

Zabrana izvoza trupaca na čekanjuNa adresu Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH prije mjesec upućena je inicijativa da se zabrani izvoz trupaca na dvije godine, tvrde u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS i naglašavaju da još ništa nije urađeno na tom pitanju.

U Ministarstvu poljoprivrede preciziraju da su pomenutu inicijativu u kabinet ministra spoljne trgovine Mirka Šarovića uputili 18. aprila ove godine, te da je zaštita domaće drvoprerađivačke industrije zatražena i od Savjeta ministara sredinom prošle godine.

- Informacija da je dopis upućen je tehničkog karaktera i nismo javnost upoznavali s tim, smatrajući da će institucije BiH obaviti svoj dio posla, ali s obzirom na to da su se pojavile dezinformacije da inicijativa nikada nije podnesena, a sve s ciljem odugovlačenja, želimo naglasiti da smo svoj dio posla obavili prije mjesec - rekao je portparol Ministarstva poljoprivrede Aleksandar Macanović.

U pomenutoj inicijativi, koja je u posjedu “Glasa Srpske”, Ministarstvo poljoprivrede podsjeća ministra Šarovića da je Generalni sekretarijat Vlade RS u julu prošle godine Savjetu ministara BiH dostavio zaključke donesene na trećoj zajedničkoj sjednici vlada RS i FBiH kojima se traži da se zabrani izvoz šumskih drvnih sortimenata, te da se uvedu takse na izvoz rezene građe bukve i hrasta. Ministarstvo poljoprivrede zatražilo je od Šarovića da aktuelizuje donošenje odgovarajućih akata radi zaštite i razvoja domaće drvoprerađivačke industrije.

Predsjednik Izvršnog odbora Udruženja drvoprepađivača RS Darko Partalo kaže da poslodavci već 15 godina vode borbu da se zabrani izvoz trupaca.

- Mislili smo da će problem biti riješen kada je Vlada RS zabranila izvoz trupaca izvan granica RS, međutim, ta mjera nije dala značajne rezultate, s obzirom na to da ne postoje entitetske granice i da izvoznici iz Srpske preko kolega iz FBiH robu i dalje nesmetano izvoze. Sve to ugrožava poslovanje preduzeća koji se bave drvopreradom jer najbolji trupci bukve i hraste završavaju na stranom tržištu, a mi, osim što se susrećemo sa manjkom sirovine, dobijamo i drvo slabijeg kvaliteta - rekao je Partalo i naveo da je neophodno da zabrana bude donesena na nivou BiH.

Vlada RS je odluku o privremenoj zabrani prometa trupaca, van granica Srpske, radi zaštite domaće privrede donijela u oktobru 2017. godine.

U Ministarstvu spoljne trgovine u petak su “Glasu Srpske” rekli da pomenuta inicijativa nije stigla do njih.
Nedostatak kadra

Darko Partalo kaže da se drvoprerađivačka industrija susreće sa ozbiljnim nedostatkom kadra.

- Oko 90 odsto radnika sami prekvalifikujemo. Posljednjih godina bilježi se dvostruko manje đaka koji se školuju za prerađivače drveta - rekao je Partalo.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik