BiH uvozi 17,2 tone uglja od kokosove ljuske

Bez autora
Aug 05 2019

Iz Indonezije je prema BiH krenula prva isporuka briketa proizvedenih od kokosove ljuske. Iz luke Suravaya sa Istočne Jave jučer je brodom krenula isporuka od 17,2 tone briketa koji će biti dopremljeni do luke Ploče, a onda kopnenim putem u BiH, izjavila je ambasadorica Republike Indonezije u BiH Amelia Achmad Yani.Predviđeno je da u roku od 30 dana kontejner sa briketima stigne u luke Ploče. Ovaj izvozno-uvozni posao isporuke uglja od kokosove ljuske, vrijednosti 21.242 USD, je rezultat poslovnog susreta privrednika BiH i Indonezije na Business matching-u održanom 25.aprila u Sarajevu, a kojeg je organizirala Ambasada Republike Indonezije u BiH.

BiH uvozi 17,2 tone uglja od kokosove ljuskeIz Indonezije je prema BiH krenula prva isporuka briketa proizvedenih od kokosove ljuske.

- Iz luke Suravaya sa Istočne Jave jučer je brodom krenula isporuka od 17,2 tone briketa koji će biti dopremljeni do luke Ploče, a onda kopnenim putem u BiH -izjavila je za Fenu ambasadorica Republike Indonezije u BiH Amelia Achmad Yani.

Predviđeno je da u roku od 30 dana kontejner sa briketima stigne u luke Ploče.

Ovaj izvozno-uvozni posao isporuke uglja od kokosove ljuske, vrijednosti 21.242 USD, je rezultat poslovnog susreta privrednika BiH i Indonezije na Business matching-u održanom 25.aprila u Sarajevu, a kojeg je organizirala Ambasada Republike Indonezije u BiH.

- Ovih 17,2 tone stiže u jednom kontejneru i ako uvoznik bude zadovoljan proizvodom, naručit će još 3 - 4 kontejnera briketa- pojašnjava ambasadorica Yani.

Briketi od kokosove ljuske koriste se za shishe, roštilje i grijanje.

Ugalj od kokosove ljuske koji će biti isporučen u BiH dolazi sa otoka Sulawesi, visoke je kvalitete, aromatičnog mirisa, a pepeo je bijele boje.

Kokosova ljuska je obnovljivi izvor energije. Puno je ekonomičnija jer gori dva puta duže nego bilo koji brzopaleći ugalj, a ekološki je prihvatljivija- sadrži vrlo malo pepela, oko 80 posto manje od ostalih briketa.

Za proizvodnju ovog uglja, ističu ekolozi, ne uništavaju se stabla šuma već vrlo čiste i prirodne kokosove ljuske.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik