pretraga

kursna lista

RS

BA

HR

MK

EUR 117.5291
USD 106.0349
CHF 107.3325
GBP 139.0219
CAD 80.3893
HRK 15.7933
BAM 60.0917
EUR 1.955830
CAD 1.349428
HRK 26.179579
CHF 1.775370
GBP 2.573629
USD 1.757863
RSD 1.592767
CAD 5.051136
CZK 0.281834
CHF 6.985052
GBP 9.636229
USD 6.918497
EUR 7.624184
PLN 1.743468
EUR 61.505
USD 46.5066
GBP 72.8128
CHF 46.4119
CAD 45.4818
13.08.2019.Makfax Macedonia

Бензините поевтинуваат за три денари, дизелот за два

Бензините поевтинуваат за три денари, дизелот за дваБензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за три денари, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинство за два денара,  соопшти Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).

Оттука во образложението наведуваат дека со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 4,8 проценти

Новата малопродажна цена на еуросупер БС-95 ќе изнесува 66,50 денари за литар, а 68,50 на еуросупер БС-98. Литар еуродизел (Д-Е V) ќе се продава за 60 денари за литар, а екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 50 денари.

Цената на мазутот М-1 НС се намалува за 2,982 денари за килограм и ќе изнесува 32,361 денари.

Ocena
Vaša ocena
Bookmark and Share