Demarš EU Srbiji zbog izvoza u Rusiju

Bez autora
Aug 22 2014

Evropska unija (EU) uputila je demarš Vladi Srbije u kojem poziva da Srbija, kao kandidat za članstvo u Uniji, ne iskoristi ruske uzvratne sankcije Uniji kako bi plasirala svoje proizvode Rusiji. Tim povodom, premijer Srbije Aleksandar Vučić održaće sutra u podne konferenciju za novinare na kojoj će dati odgovor na demarš EU.Rusija je 7. avgusta, kao kontrameru na sankcije EU i SAD, zabranila uvoz poljoprivrednih proizvoda iz članica Unije, SAD i još nekih zemalja, koje su joj uvele sankcije, povodom krize u Ukrajini. Ruski premijer Dmitrij Medvedev izjavio je tada da će zabrana uvoza poljoprivrednih proizvoda sa Zapada pružiti ruskim proizvođačima priliku da povećaju proizvodnju i prodaju...

Evropska unija (EU) uputila je demarš Vladi Srbije u kojem poziva da Srbija, kao kandidat za članstvo u Uniji, ne iskoristi ruske uzvratne sankcije Uniji kako bi plasirala svoje proizvode Rusiji, rečeno je danas Beti u Vladi.

Tim povodom, premijer Srbije Aleksandar Vučić održaće sutra u podne konferenciju za novinare na kojoj će dati odgovor na demarš EU, rečeno je Beti u Vladi.

Rusija je 7. avgusta, kao kontrameru na sankcije EU i SAD, zabranila uvoz poljoprivrednih proizvoda iz članica Unije, SAD i još nekih zemalja, koje su joj uvele sankcije, povodom krize u Ukrajini.

Ruski premijer Dmitrij Medvedev izjavio je tada da će zabrana uvoza poljoprivrednih proizvoda sa Zapada pružiti ruskim proizvođačima priliku da povećaju proizvodnju i prodaju.

Švajcarski list "Noje cirher cajtung" piše danas da su države EU upozorile zemlje kandidate da "ne uskaču u rupe na ruskom tržištu, nastale embargom Moskve na uvoz prehrabmenih namirnica iz Unije", i uz opasku da se od uvođenja embarga "novi ponuđači tiskaju" na tržište Rusije.

I dok u Turskoj ne haju mnogo za upozorenja Brisela, ona se u zemljama kandidatima na Balkanu ozbiljno shvataju. Albanija i Crna Gora su odmah skrenule na briselski kurs, dok je situacija komplikovanija za Makedoniju, a naročito za Srbiju, piše NZZ.

Kaznene mere protiv Moskve su u Srbiji nepopularne - ne samo iz ekonomskih razloga, ocenjuje list navodeći da je Rusija posle Nemačke i Italije treći trgovinski partner Srbije koja je istovremeno potpuno zavisna od ruskog gasa.

"Povećanjem cene gasa Moskva bi mogla da otera Srbiju u bankrot. Sa druge strane, ruski embargo za EU nudi srpskoj poljoprivredi šansu, i to ne samo zahvaljujući sporazumu o slobodnoj trgovini sa Rusijom", konstatuje švajcarski list.

Izvoz životnih namirnica u Rusiju je, kako se navodi, beležio rast i pre zapadno-evropskog ekonomskog rata, a srpski proizvođači mleka, voća i žitarica su zatrpani porudžbinama iz Rusije.

EU: Ne zna se šta je srpski premijer imao na umu
Izvori u Evropskoj komisiji u Briselu su danas agenciji Beta preneli da se "ne zna šta je srpski premijer Aleksandar Vučić imao na umu", kad je najavljeno da će on sutra odgovoriti na "demarš EU vladi Srbije".

Ali su ponovo ukazali na poziv šefova diplomatija EU da zemlje kandidati za članstvo budu solidarne s Unijom kad je reč o sankcijama prema Rusiji.

Peter Stano, predstavnik za štampu evropskog komesara Štefana Filea, je u Briselu Beti rekao da "kad je reč o situaciji nastaloj zbog ruskih mera uperenih protiv nekih proizvoda EU, stav je EU veoma jasan i predočen je prošlog petka u zaključcima zasedanja ministara inostranih poslova Unije".

Ministri EU su tad, želeo je ka ukaže Fileov portparol, stavili do znanja da "s ciljem da se zajamči jedinstvo međunarodne zajednice i održi međunarodno pravo, Evropska unija očekuje od trećih i zemalja kandidata da se uzdrže od mera s ciljem da se iskoriste nove trgovinske mogućnosti koje prizlaze iz primene tih mera" u okviru ruskih sankcija evropskoj dvadesetosmorici.

S tim u vezi je važno imati na umu, kako je podvukao Stano, "da je ova situacija nastala zbog nezakonitih poteza Rusije, kad je ona ilegalno pripojili Krim i zbog i dalje destabilizacije Ukrajine".

"Sankcije EU (Rusiji) su zavedene na jasnoj pravnoj osnovi, ruske uzvratne mere su uvedene iz jasnih političkih pobuda i usvojene su s ciljem odmazde bez valjanog opravdanja", zaključio je Stano.

Dačić: EU traži da se ne podstiče izvoz na njenu štetu
Potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da EU od Srbije traži da državnim merama ne podstiče izvoz na štetu Unije, što će Vlada Srbije pažljivo razmotriti i o tome zauzeti stav.

"Srbija nije ni uvodila bilo kakve posebne mere kojima bi podsticala takve aktivnosti. Mi ćemo pažljivo razmotriti to obraćanje EU i o tome će vlada zauzeti stav", rekao je Dačić za RTS.

Dačić se osvrnuo i na sutrašnji sastanak sa nemačkim kolegom Frank-Valterom Štajnmajerom, sa kojim će, kako je naveo, razgovarati o priključenju Srbije Evropskoj uniji.

"Za Srbiju je veoma važno da do kraja godine otvori neka poglavlja i stav Nemačke će o tome, bez obzira što EU čini 28 država, biti jedan od presudnih", rekao je Dačić.

On je naveo da će Nemačku svakako interesovati planirano postepeno usaglašavanje srpske spoljne politike sa spoljnom politikom EU, kao deo procesa evropskih integracija.

Moskva: Treće zemlje same da odluče o izvozu u Rusiju
Ministarstvo spoljnih poslova Rusije ocenilo je danas da apel Brisela trećim zemljama da ne izvoze poljoprivredne proizvode u Rusiju pokazuje da EU ne želi da napusti perspektivno rusko tržište i iznelo uverenje da te zemlje mogu same da odluče kako da se ponašaju.

Prema rečima portparol MSP Rusije Aleksandra Lukaševiča "očigledno je da Brisel nema šta da ponudi svojim poljoprivrednicima u smislu realne nadoknade gubitaka i zato je neophodno da pokaže zabrinutost na takav trapav način".

Lukašević je u odgovoru na molbu novinara da prokomentariše izjave zvaničnika EU upućene trećim zemljama da ne povećavaju izvoz poljoprivrednih proizvoda na rusko tržište rekao da veruje da te zemlje mogu same da odluče kako da se ponašaju.

"Verujemo da treće zemlje na koje Brisel apeluje mogu same da odluče kako da se ponašaju u situaciji koja pruža nove uslove za poslovanje i širenje tržišta, uključujući povećanje izvoza na rusko tržište", rekao je Lukačević.

On je ocenio da "u Briselu gde vole da govore o slobodnoj konkurenciji u trgovinsko ekonomskim odnosima, verovatno ne bi odustali od takve prilike".

"Iza poziva na 'ujedinjenje svetske zajednice' po ukrajinskom pitanju i klimavih argumenata u oblasti međunarodnog prava jasno su vidljivi isključivo komercijalni razlozi Brisela i želja da faktički rezerviše udeo na tržištu i spreči konkurenciju drugih dobavljača", naveo je Lukaševič.

Portparol ruskog Ministarstva rekao je da Moskva namerava da aktivno radi na proširenju trgovinskih i ekonomskih odnosa sa našim partnerima, posebno u Aziji i Latinskoj Americi i da visoko ceni njihovu spremnost za to.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik