Izvoz udvostručen, uvoz veći 3,4 odsto

Bez autora
Sep 01 2014

Izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda za sedam mjeseci ove godine iznosio je 46,7 miliona eura i bio je 54,4 odsto veći u odnosu na isti period prošle, dok je uvoz porastao 3,4 odsto na 269,54 miliona eura. Iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja saopštili su da je izvoz u periodu od januara do kraja jula porastao za 16,5 miliona eura, a uvoz za 8,9 miliona. Značajno je povećano učešće poljoprivrednih proizvoda u ukupnoj spoljno-trgovinskoj razmjeni, a posebno u izvozu, gdje čine 26,6 odsto. Povećana je i pokrivenost uvoza izvozom, navodi se u saopštenju. Iz Ministarstva su podsjetili da je, u prethodne četiri godine, pokrivenost uvoza izvozom bila ispod 12 odsto, dok je za sedam mjeseci ove godine iznosila 17,3 odsto.

Izvoz udvostručen, uvoz veći 3,4 odstoIzvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda za sedam mjeseci ove godine iznosio je 46,7 miliona eura i bio je 54,4 odsto veći u odnosu na isti period prošle, dok je uvoz porastao 3,4 odsto na 269,54 miliona eura.

Iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja saopštili su da je izvoz u periodu od januara do kraja jula porastao za 16,5 miliona eura, a uvoz za 8,9 miliona.

"Značajno je povećano učešće poljoprivrednih proizvoda u ukupnoj spoljno-trgovinskoj razmjeni, a posebno u izvozu, gdje čine 26,6 odsto. Povećana je i pokrivenost uvoza izvozom", navodi se u saopštenju.

Iz Ministarstva su podsjetili da je, u prethodne četiri godine, pokrivenost uvoza izvozom bila ispod 12 odsto, dok je za sedam mjeseci ove godine iznosila 17,3 odsto.

"Ukupna razmjena poljoprivrednih proizvoda veća je 8,7 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Glavni partneri, kako u uvozu, tako i u izvozu, i dalje su zemlje potpisnice Centralno-evropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA) i EU", kazali su Ministarstva.

Oni su dodali da ukupna vrijednost izvoza za sedam mjeseci iznosila 46,7 miliona eura i da je približno jednaka izvozu za prvih devet mjeseci prošle godine.

“Vrijednost izvoza u julu iznosila je 12,9 miliona eura. Ostvaren je značajniji rast izvoza vina 21,6 odsto, prerađevina od mesa 21 odsto i piva 3,6 odsto, dok je, u odnosu na isti period prošle godine, ostvaren pad izvoza voća i povrća, prije svega paradajza i krompira 46,7 odsto, duvana i prerađevina od duvana 34 odsto i ostalih alkoholnih pića 48 odsto”, navodi se u saopštenju.

Među proizvodima koji se uvoze i dalje dominiraju svježe svinjsko meso, gazirana bezalkoholna pića, trajno mlijeko i mliječni proizvodi, proizvodi na bazi žitarica, proizvodi mlinske industrije i takozvani razni proizvodi za ishranu.

“U strukturi proizvoda kod kojih je došlo do smanjenja, odnosno povećanja, uvoza u poređenju sa prethodnim godinama, uočljiv je pad uvoza živih životinja, mlijeka i mliječnih proizvoda, gaziranih bezalkoholnih pića i proizvoda od duvana“, rekli su iz Ministarstva.

Na rast uvoza za sedam mjeseci ove godine u odnosu na isti period prošle, uticao je rast uvoza svježeg svinjskog i pilećeg mesa, čija je proizvodnja u Crnoj Gori nedovoljna da zadovolji potrebe domaćeg tržišta i posebno mesne industrije koja je posljednjih godina u ekspanziji.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik