BiH će zbog termoelektrana plaćati pola milijarde "kazne" godišnje

Bez autora
May 03 2015

Bosna i Hercegovina će Evropskoj ekonomskoj zajednici uskoro morati plaćati više od pola milijarde KM "kazne" zbog visoke emisije stakleničkih plinova. Evropska energetska zajednica, koju čine sve zemlje EU-a i zapadnog Balkana, planira sve članice uključiti u Sistem trgovanja emisijama ugljičnog dioksida CO2 - Emissions Trading Scheme -ETS). Potencijalno, BiH bi za deset godina mogla postati članica EU-a, ali i ako ne budemo članica, Brisel zasigurno neće dozvoliti "veliki dimnjak" u srcu Evrope. Stručnjaci procjenjuju kako bi račun koji bi BiH morala platiti mogao iznositi oko 382 miliona eura godišnje, budući da bi se cijena mogla popeti s pet na čak 30 eura po toni CO2, kolika se očekuje već 2025. godine. Potencijalne sankcije mogu uključivaati i zabranu izvoza električne energije te zabranu pristupa energetskim resursima članicama Evropske unije.

BiH će zbog termoelektrana plaćati pola milijarde "kazne" godišnjeBosna i Hercegovina će Evropskoj ekonomskoj zajednici uskoro morati plaćati više od pola milijarde KM "kazne" zbog visoke emisije stakleničkih plinova, izvještava Dnevni list.

Evropska energetska zajednica, koju čine sve zemlje EU-a i zapadnog Balkana, planira sve članice uključiti u Sistem trgovanja emisijama ugljičnog dioksida CO2 - Emissions Trading Scheme -ETS).

Potencijalno, BiH bi za deset godina mogla postati članica EU-a, ali i ako ne budemo članica, Brisel zasigurno neće dozvoliti "veliki dimnjak" u srcu Evrope.

Stručnjaci procjenjuju kako bi račun koji bi BiH morala platiti mogao iznositi oko 382 miliona eura godišnje, budući da bi se cijena mogla popeti s pet na čak 30 eura po toni CO2, kolika se očekuje već 2025. godine.

Potencijalne sankcije mogu uključivaati i zabranu izvoza električne energije te zabranu pristupa energetskim resursima članicama Evropske unije.

U BiH se godišnje iz uglja proizvede oko 70 posto električne energije, a 30 posto se proizvede u hidroelektranama.

Uprkos najavama o povećanju cijene za emisije CO2, vlasti u BiH planiraju razvijanje upotrebe uglja, i to za oko 1,95 GW /Blok 7 TE Tuzla, Kakanj 8, Ugljevik III i TE Banovići, dok je TE Stanari u završnoj fazi izgradnje.
Termoelektrane na ugalj trenutno godišnje proizvedu oko 9500 GWh električne energije u BiH i pritom u atmosferu izbace oko 9,5 miliona tona ugljičnog dioksida.

Procjenjuje se kako će, u suštini, cijena izgradnje jedne elektrane na fosilna goriva zajedno s cijenom emisije CO2 za prvih deset godina rada (2020.-2030.), s očekivanom cijenom od 30 eura po toni koju ćemo morati platiti biti veća od četiri milijarde eura.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik