TLM odlazi u stečaj, preuzima ga slovenski Impol

Bez autora
Oct 06 2015

U utorak se održava ročište u predstečajnoj nagodbi za TLM, a kako doznaje Večernji list, plan restrukturiranja vjerovnici će ili odbiti ili se neće ni pojaviti, što će također značiti da je plan odbijen te će TLM u stečaj. Već je najavljeno da će samo u takvom scenariju u TLM ući slovenska tvrtka Impol. Prema informacijama koje ima Večernji, već je sve dogovoreno, a brzina ulaska Impola ovisi o odabiru stečajnog upravitelja i pozivu da slovenska tvrtka preuzme vodstvo. Iako su najave da će to dogoditi vrlo brzo, najprije će svi morati prijaviti svoje tražbine. Od oko 500 radnika, koliko sada ima TLM Valjaonica, u startu će se na posao vratiti njih 100, a u konačnici će ih biti oko 400, ali nema garancije da će to svi biti sadašnji radnici TLM-a. Proizvodnja slovenskog Impola bliska je TLM-ovoj, a plan im je da se preko šibenske tvrtke pozicioniraju u Europi. Toj tvrtki posebno je bitan vrlo rijedak stroj koji ima TLM, a često su se čule i optužbe da je upravo taj stroj i glavni motiv interesa Impola. Plan im je imati proizvodnju kapaciteta 110.000 tona, rad sedam dana u tjednu u tri smjene.

U utorak se održava ročište u predstečajnoj nagodbi za TLM, a kako doznaje Večernji list, plan restrukturiranja vjerovnici će ili odbiti ili se neće ni pojaviti, što će također značiti da je plan odbijen te će TLM u stečaj.

Već je najavljeno da će samo u takvom scenariju u TLM ući slovenska tvrtka Impol.

Prema informacijama koje ima Večernji, već je sve dogovoreno, a brzina ulaska Impola ovisi o odabiru stečajnog upravitelja i pozivu da slovenska tvrtka preuzme vodstvo. Iako su najave da će to dogoditi vrlo brzo, najprije će svi morati prijaviti svoje tražbine. Od oko 500 radnika, koliko sada ima TLM Valjaonica, u startu će se na posao vratiti njih 100, a u konačnici će ih biti oko 400, ali nema garancije da će to svi biti sadašnji radnici TLM-a. Proizvodnja slovenskog Impola bliska je TLM-ovoj, a plan im je da se preko šibenske tvrtke pozicioniraju u Europi. Toj tvrtki posebno je bitan vrlo rijedak stroj koji ima TLM, a često su se čule i optužbe da je upravo taj stroj i glavni motiv interesa Impola. Plan im je imati proizvodnju kapaciteta 110.000 tona, rad sedam dana u tjednu u tri smjene.

A ulazak češkog fonda, koji je htio preuzeti TLM u predstečajnoj nagodbi, iz nekog je razloga prekrižen. Isto kao i mogućnost da se povjeruje sadašnjem vlasniku TLM-a Igoru Shamisu da odjednom ima jamstvo banke za novac koji će uplatiti za spašavanje TLM-a. S navodnim jamstvom prvorazredne europske banke, kako je rekao, mahao je prošli tjedan na konferenciji za novinare. Navodno je riječ o nekom dokumentu na kojem je potpis jedne ruske investicijske kuće, a da je riječ o jamstvu, sumnjaju svi koji znaju da je Shamis pod istragom ruske porezne uprave te smatraju da je i ovaj put riječ o prevari i mogućoj kupnji vremena. Shamis je prošli tjedan predložio i novi predstečajni plan u kojem traži odgodu vraćanja dijela duga vjerovnicima do kraja prosinca. Istodobno je i dao ostavku na mjesto predsjednika Nadzornog odbora.

Od kada je ove godine preuzeo TLM, ništa nije napravio, a to je i rezultiralo dodatnim gubitkom u sedam mjeseci od 10 milijuna eura. Predstavnici Impola i češkog fonda, osim razgovora s vjerovnicima, od kojih je najveći Jadranska banka, bili su i na razgovoru s ministrom gospodarstva Ivanom Vrdoljakom. Iako je ministar poručivao da će zadnju riječ dati vjerovnici, izgleda da je ipak imao utjecaj na odabir ulagača. Zbog toga, kako se čuje, a i zbog niza kaznenih prijava vezanih za poslovanje u TLM-u te istraga, preispitat će se zašto tvrtka nije mogla biti spašena u predstečajnoj nagodbi.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik