Obaveza pribavljanja dokumenata prebačena sa građana na upravu

Bez autora
Jun 16 2016

Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave Vlade Republike Srbije saopštilo je danas, da je 8. juna počela primena prvih odredbi Zakona o opštem upravnom postupku koje se odnose na obaveze organa javne uprave da između sebe razmenjuju podatke iz službenih evidencija u upravnim postupcima.Na taj način, teret pribavljanja brojnih dokumenata prebačen je sa građana na upravu. Reč je o svim onim podacima koji se unutar sistema vode u okviru službenih evidencija (onih koje, na primer, vode ministarstva, Agencija za privredne registre, Republički geodetski zavod, Centralni registar socijalnog osiguranja i slično).

Obaveza pribavljanja dokumenata prebačena sa građana na upravuMinistarstvo državne uprave i lokalne samouprave Vlade Republike Srbije saopštilo je danas da je 8. juna počela primena prvih odredbi Zakona o opštem upravnom postupku koje se odnose na obaveze organa javne uprave da između sebe razmenjuju podatke iz službenih evidencija u upravnim postupcima.

Na taj način, teret pribavljanja brojnih dokumenata prebačen je sa građana na upravu. Reč je o svim onim podacima koji se unutar sistema vode u okviru službenih evidencija (onih koje, na primer, vode ministarstva, Agencija za privredne registre, Republički geodetski zavod, Centralni registar socijalnog osiguranja i slično).

Službene evidencije su, na primer, matične knjige (rođenih, umrlih, venčanih), knjiga državljana, evidencija o prebivalištu, katastar nepokretnosti, evidencija privrednih subjekata, evidencije o statusu zaposlenosti ili nezaposlenosti.

Podaci iz ovih evidencija uglavnom se izdaju građanima u vidu uverenja i izvoda. U tim slučajevima govorimo o dokumentima, a ne o podacima. Obaveza razmene podataka iz službenih evidencija, čija je primena počela 8. juna, odnosi se na podatke sadržane u evidencijama, a ne na dokumenta.

To znači da građani više ne moraju da pribavljaju dokumenta sa tim podacima od organa, već se ti podaci direktno pribavljaju kroz službenu komunikaciju između organa.

Ova tema zaokupila je veliku pažnju medija i brojni prilozi su u prethodnom periodu na temeljan način već informisali građane o njihovim novim pravima.

S obzirom na to da su primećene izvesne nepreciznosti u informacijama o novinama koje donosi razmena podataka, Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave obaveštava javnost o tome da se obaveza razmene podataka ne može poistovetiti sa uvođenjem elektronske uprave, već da ona može da se odvija i konvencionalnim kanalima (na primer, redovnom poštom).

Ministarstvo, uz podršku više drugih organa, već radi na razradi budućih rešenja za elektronsku razmenu podataka, ali je u ovom trenutku veoma važno napraviti razliku između elektronske uprave i obaveze razmene podataka iz službenih evidencija.

Takođe, razmena podataka ne oslobađa građane plaćanja administrativnih taksi za potrebe usluga, tačnije upravnih postupaka koje oni ostvaruju pred organima. Nove zakonske odredbe učinile su besplatnom razmenu podataka između organa.

To praktično znači da građani pokreću upravni postupak pred nekim organom i za potrebe tog postupka plaćaju odgovarajuće administrativne takse (na primer, taksa za izdavanje lične karte ili vozačke dozvole).

Organ kome je građanin podneo zahtev za ostvarenje te usluge zatim se službenim putem obraća drugim organima kako bi pribavio sve neophodne podatke za ostvarenje te usluge, ukoliko se ti podaci čuvaju u službenim evidencijama (na primer, ugovor o zakupu stana ili medicinska dokumentacija nisu podaci koji se čuvaju u službenim evidencijama, pa građanin takva dokumenta mora sam da dostavi organu).

Građani, dakle, više ne moraju da pribavljaju pojedinačne izvode i uverenja kako bi ostvarili neku uslugu za koju su ta dokumenta potrebna.

To znači da će građani uštedeti samim tim što neće plaćati te pojedinačne izvode i uverenja, odnosno za građane će se ukupni iznos usluge smanjiti, iako će i dalje plaćati administrativne takse za uslugu koju ostvaruju.

Ukoliko žele, građani i dalje mogu da se izjasne prilikom podnošenja zahteva za određenu uslugu da žele sami da prikupe dokumentaciju i u takvim slučajevima oni će i dalje plaćati takse za sva pojedinačna dokumenta, kao i do sada. Ono što je važno naglasiti jeste da je to pravo, a ne obaveza građana.

Ministarstvo smatra da ovakve nepreciznosti mogu da izazovu negativne posledice po ukupnu informisanost građana o sadašnjoj situaciji u vezi sa pružanjem usluga od strane uprave.

Neophodno je da javnost zna da razmena podataka iz službenih evidencija ne podrazumeva obećanje i ostvarenje eUprave i da 8. juna ove godine nije nestala svaka finansijska obaveza građana kada se na nekom šalteru obrate upravi za određenu uslugu, navodi se u saopštenju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik