Sektor osiguranja u Srbiji Stabilan

Bez autora
Sep 18 2016

Narodna banka Srbije (NBS) je, u skladu sa svojom funkcijom supervizora sektora osiguranja, u 2016. godini sprovela prvi stres-test sektora osiguranja u Srbiji kako bi se identifikovala izloženost rizicima pojedinačnih društava za osiguranje/reosiguranje.Stres-test predstavlja projekciju finansijskog stanja u slučaju realizacije ekstremno štetnih događaja, koji nastaju kao posledica jednog ili više faktora rizika, pri čemu je verovatnoća realizacije tih događaja mala, ali su takvi događaji mogući.

Sektor osiguranja u Srbiji StabilanNarodna banka Srbije (NBS) je, u skladu sa svojom funkcijom supervizora sektora osiguranja, u 2016. godini sprovela prvi stres-test sektora osiguranja u Srbiji kako bi se identifikovala izloženost rizicima pojedinačnih društava za osiguranje/reosiguranje.

Stres-test predstavlja projekciju finansijskog stanja u slučaju realizacije ekstremno štetnih događaja, koji nastaju kao posledica jednog ili više faktora rizika, pri čemu je verovatnoća realizacije tih događaja mala, ali su takvi događaji mogući.

Stres-testom NBS, koji je razvijen u skladu s najboljom supervizorskom praksom, shodnom primenom metodologije stres-testa Evropskog tela za nadzor osiguranja i penzija (EIOPA) i odredaba Direktive Solventnost II, obuhvaćena su tri, međusobno nezavisna, ekstremna scenarija.

Prvi je scenario „Teže utržive investicije“ – gubitak zbog smanjenja vrednosti dužničkih hartija od vrednosti, akcija, nekretnina i potraživanja za premiju. Ovaj scenario bi najveći efekat imao na adekvatnost kapitala, pre svega zbog smanjenja vrednosti nekretnina i potraživanja za premiju.

Drugi je scenario „Reosiguranje“ – gubitak zbog neizvršenja obaveze od strane reosiguravača/retrocesionara, koji ne bi imao značajan efekat na sektor osiguranja, a treći je „aktuarski“ scenario – gubitak zbog povećane smrtnosti usled pandemije slične španskom gripu i nedovoljnosti rezervacije za štete, koji bi imao značajan efekat na adekvatnost kapitala.

Rezultati sprovedenog stres-testa ukazuju na to da bi sektor osiguranja i nakon stres-testa, tj. u slučaju realizacije ekstremnih i malo verovatnih šokova, ostao stabilan, visoko kapitalizovan i ne bi bila ugrožena adekvatnost kapitala, navodi se u saopštenju NBS.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik