Šećeranu ne želi niko ni upola cijene

Bez autora
Mar 23 2017

Treći pokušaj prodaje imovine bijeljinske "Šećerane", koja je ponuđena za 11,87 miliona maraka, propao je juče jer ponovo nije bilo zainteresovanih kupaca. Cijena imovine "Šećerane" je na jučerašnjoj licitaciji bila prepolovljena u odnosu na prvu kada je ponuđena za 23,74 miliona maraka. Nakon što niko nije bio zainteresovan za kupovinu imovine na prvoj licitaciji, uslijedila je druga, koja je doživjela isti epilog. Na drugoj licitaciji vrijednost imovine bila je umanjena za 30 odsto, odnosno 16,50 miliona KM. Iako je vrijednost imovine prepolovljena, ponovo se niko nije pojavio na licitaciji. O daljoj sudbini imovine "Šećerane" i načinu njenog unovčavanja odlučiće idućih dana Skupština povjerilaca. Za sada ne znam da li će odlučiti da vrijednost imovine bude dodatno umanjena i ponovo ponuđena na licitaciji, kazao je stečajni upravnik "Šećerane" Lazo Đurđević.

Šećeranu ne želi niko ni upola cijeneTreći pokušaj prodaje imovine bijeljinske "Šećerane", koja je ponuđena za 11,87 miliona maraka, propao je juče jer ponovo nije bilo zainteresovanih kupaca.

Cijena imovine "Šećerane" je na jučerašnjoj licitaciji bila prepolovljena u odnosu na prvu kada je ponuđena za 23,74 miliona maraka. Nakon što niko nije bio zainteresovan za kupovinu imovine na prvoj licitaciji, uslijedila je druga, koja je doživjela isti epilog. Na drugoj licitaciji vrijednost imovine bila je umanjena za 30 odsto, odnosno 16,50 miliona KM.

- Iako je vrijednost imovine prepolovljena, ponovo se niko nije pojavio na licitaciji. O daljoj sudbini imovine "Šećerane" i načinu njenog unovčavanja odlučiće idućih dana Skupština povjerilaca. Za sada ne znam da li će odlučiti da vrijednost imovine bude dodatno umanjena i ponovo ponuđena na licitaciji - kazao je stečajni upravnik "Šećerane" Lazo Đurđević.

Predstavnici vijetnamske kompanije "Konstrakšn korporejšn JSC" nedavno su boravili u Vladi RS i iskazali interes za kupovinu "Šećerane". Đurđević ističe da još nisu dobili ni pismo namjere ni ponudu te kompanije. I u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ističu da ni na njihovu adresu nisu stigle nove informacije od kompanije iz Vijetnama.

- Vlada RS opredijeljena je da "Šećerana" nastavi proizvodnju i završi u rukama kupca koji će nastaviti njenu djelatnost. Podržaćemo isključivo kupce koji su spremni da revitalizuju "Šećeranu" - naveli su u Ministarstvu poljoprivrede.

Prijedlog za otvaranje stečaja u nekadašnjem gigantu Okružnom privrednom sudu u Bijeljini podnijela je Poreska uprava RS 31. jula 2015. godine. "Šećerana" je Poreskoj upravi krajem 2015. dugovala više od 2,8 miliona maraka, radnicima više od šest miliona, a istu sumu potražuje i preduzeće "Agrokop".

Račun "Šećerane" blokiran je prije šest godina nakon što je uhapšen njen tadašnji vlasnik Zoran Ćopić. "Šećerana" je 2014. godine prešla u vlasništvo RS, pošto je Ćopić osuđen na četiri godine zatvora i trajno mu oduzeta imovina vrijedna oko 20 miliona maraka, za koju je utvrđeno da ju je stekao pranjem novca jednog od najvećih narko-bosova Darka Šarića. Ćopiću je tada, između ostalog, oduzeto i 10,8 miliona akcija Fabrike šećera u Bijeljini, koje čine 51 odsto kapitala tog preduzeća. Taj udio bio je u vlasništvu Ćopićevog preduzeća "Agrokop" iz Banjaluke.

Imovina

Lazo Đurđević je na dosadašnjim licitacijama prodavao imovinu fabrike u kompletu, a riječ je poslovnim i pomoćnim objektima i zemljištu.

Na licitacijama je bila ponuđena i pokretna imovina, odnosno oprema, rezervni dijelovi, alat, zalihe sirovina, potrošni materijal, sjemena i gorivo.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik