Štete od suše u slovenskoj poljoprivredi na razini katastrofalne 2003. godine

Bez autora
Aug 21 2017

Posljedice višemjesečne suše u Sloveniji su katastrofalne, a nisu ih ublažile niti oborine zadnjih dana koje su za usjeve došle prekasno, potvrđuju i službene procjene. Državna tajnica u ministarstvu poljoprivrede Tanja Strniša kazala je za komercijalnu televizijsku postaju POP-TV da su štete u poljoprivredi na razini katastrofalne suše iz 2003. godine, kad je u poljoprivredi bilo za 120 milijuna eura štete. Poljoprivrednici do 1. rujna štetu moraju prijaviti, a oni kod kojih šteta prelazi 30 posto proizvodnje imaju pravo na pomoć iz proračunske pričuve.Slovenija osim toga planira povećati stope sufinanciranja za uvođenje sustava navodnjavanja u poljoprivredi, te sustave orošavanja i postavljanja protugradnih mreža za uzgajivače voća i povrća. Program pomoći poljoprivrednicima aktivirat će se u listopadu i neće biti potrebno donošenje posebnog interventnog zakona jer posljedice suše već po sadašnjim zakonskim propisima imaju opseg prirodne katastrofe, ocjena je slovenskog ministarstva za poljoprivredu.

Štete od suše u slovenskoj poljoprivredi na razini katastrofalne 2003. godinePosljedice višemjesečne suše u Sloveniji su katastrofalne, a nisu ih ublažile niti oborine zadnjih dana koje su za usjeve došle prekasno, potvrđuju i službene procjene.

Državna tajnica u ministarstvu poljoprivrede Tanja Strniša kazala je za komercijalnu televizijsku postaju POP-TV da su štete u poljoprivredi na razini katastrofalne suše iz 2003. godine, kad je u poljoprivredi bilo za 120 milijuna eura štete.

Poljoprivrednici do 1. rujna štetu moraju prijaviti, a oni kod kojih šteta prelazi 30 posto proizvodnje imaju pravo na pomoć iz proračunske pričuve.Slovenija osim toga planira povećati stope sufinanciranja za uvođenje sustava navodnjavanja u poljoprivredi, te sustave orošavanja i postavljanja protugradnih mreža za uzgajivače voća i povrća.

Program pomoći poljoprivrednicima aktivirat će se u listopadu i neće biti potrebno donošenje posebnog interventnog zakona jer posljedice suše već po sadašnjim zakonskim propisima imaju opseg prirodne katastrofe, ocjena je slovenskog ministarstva za poljoprivredu.

Suša je bila najizraženija u jugoistočnoj Sloveniji, gdje je u lipnju i srpnju palo samo 40 posto u to vrijeme uobičajenih oborina.

Zbog manjka stočne hrane, nekošnje i smanjenog uroda kukuruza, postoje planovi o odobravanju povoljnijih kredita stočarima za kupnju stočne hrane iz uvoza, kako ne bi smanjivali proizvodnju i praznili staje, što bi izazvalo rast cijene mesa i većeg uvoza.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik