Poskupele nekretnine u Srpskoj Atini

Bez autora
Jan 21 2018

Oporavak stanogradnje u Novom Sadu, koji je usledio posle nekoliko godina stagnacije, mogao bi, kako ocenjuju stručnjaci, ponovo da bude zaustavljen. Investitorima su "zapretili" jeftini kvadrati namenjeni pripadnicima državnih službi. Tržište stanova u Novom Sadu, naime, već je donekle "poljuljano" najavom republičikih vlasti o gradnji stanova po ceni koja je gotovo duplo manja od aktuelne. Gradnju ovakvih stanova u kojima bi kvadratni metar trebalo da košta 500 evra namenjenih pripadnicima vojske, policije i službi bezbednosti, podsećamo, pre desetak dana je najavio Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, a ta najava je već navela kupce da još jednom promisle o investiciji, i da sačekaju još pola godine, kako bi videli hoće li proći jeftinije.

Poskupele nekretnine u Srpskoj AtiniOporavak stanogradnje u Novom Sadu, koji je usledio posle nekoliko godina stagnacije, mogao bi, kako ocenjuju stručnjaci, ponovo da bude zaustavljen. Investitorima su "zapretili" jeftini kvadrati namenjeni pripadnicima državnih službi.

Tržište stanova u Novom Sadu, naime, već je donekle "poljuljano" najavom republičikih vlasti o gradnji stanova po ceni koja je gotovo duplo manja od aktuelne.

Gradnju ovakvih stanova u kojima bi kvadratni metar trebalo da košta 500 evra namenjenih pripadnicima vojske, policije i službi bezbednosti, podsećamo, pre desetak dana je najavio Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, a ta najava je već navela kupce da još jednom promisle o investiciji, i da sačekaju još pola godine, kako bi videli hoće li proći jeftinije.

U Novom Sadu, kako je precizirala Zorana Mihajlović, potpredsednik Vlade Srbije, postoji potreba za oko 1.800 ovakvih stanova, a zgrade bi trebalo da budu podizane na Sajlovu, Paragovu, Mišeluku 2 i Jugovićevu. Lokacije u Novom Sadu su delimično komunalno opremljene.

Dragan Rabatić, izvršni direktor "Solis nekretnina" iz Novog Sada, odličan poznavalac tržišta nekretnina u ovom gradu, objašnjava kako je u Novom Sadu, posle nekoliko godina stagnacije i izgradnje malog broja stanova, sve ponovo krenulo.

Statističari su pedantno izračunali da je u Novom Sadu, u prvoj polovini 2016. godine prodato 1.550 stanova, dok je u prvoj polovini prošle godine, broj prodaja bio duplo veći, jer je novog vlasnika dobilo 2.750 stanova.

- Već sada je ova najava "damping" cena napravila manje poremećaje - jasan je Rabatić. - U Novom Sadu se stanovi prodaju, u zavisnosti od lokacije, a takođe i same pozicije u zgradi, kao i kvadrature, po ceni od 950 pa do više od 2.000 evra. Tako se neki dupleks, na manje atraktivnoj lokaciji može kupiti već za 950 evra, a atraktivni manji stanovi, bliži centru, ili u samom centru koštaju i više od 2.000 evra.

Rabatić dodaje kako je Novi Sad ponovo postao veliko gradilište na kojem se podižu desetine hiljada kvadratnih metara stanova.

- Investitori se ne žale, i do sada je kupaca bilo dovoljno - jasan je Rabatić. - Sigurno je, međutim, da će deo kupaca otići, ili će bar sačekati sa kupovinom. U svakom slučaju, za nekoliko meseci ćemo znati mnogo više.

Činjenica je da se po ceni od 500 evra možda mogu završiti građevinski radovi, ali, komunalno opremanje i sama cena zemljišta dodatno "nazidaju" cenu. Samim tim, bez podrške države i bez oslobađanja od tih obaveza, nema šanse da se stan sagradi po toj ceni.

I u Samostalnom sindikatu građevinskih radnika Novog Sada ocenjuju kako su dani krize za njihovu granu privedeni kraju. Broj radnika na gradilištima u Novom Sadu, ali i u fabrikama koje proizvode građevinski materijal, kako ocenjuje Josip Modić, predsednik gradske organizacije ovog sindikata, povećava se, a tome u prilog ide i podatak da je Novi Sad, ponovo, procentualno prvi u Srbiji po broju izdatih, odnosno pozitivno rešenih građevinskih dozvola.

- Trenutno je na gradilištima u Novom Sadu i okolini i u firmama koje se bave prozvodnjom građevinskog materijala zaposleno oko devet hiljada radnika - jasan je Modić. - Broj građevinaca u Novom Sadu, pre tri godine je pao na 5.800 radnika, a pre privatizacije velikih građevinskih firmi, u Novom Sadu je radilo oko 10.000 građevinaca. Kako stvari stoje, primičemo se ponovo tom broju...

Najveće gradilište

U Novom Sadu se, inače, najveće gradilište trenutno nalazi u strogom centru grada. Na lokaciji između Bulevara Mihajla Pupina, Ulice narodnih heroja i Trga galerija, kompanija "Galens invest" podiže poslovno stambeni objekat površine veće od 40.000 kvadrata nazvan Pupinova palata, čiji bi deo trebalo da bude i soliter od 11 spratova.

Na njenoj izgradnji, trebalo bi da bude angažovano oko 1.000 radnika, a stručnjaci su preračunali da bi ovaj posao mogao da poveća vrednost društvenog proizvoda Srbije između 0,2 i 0,3 odsto, pre svega pokretanjem industrije vezane uz građevinarstvo.

Odluka "na čekanju"

Planirao sam da kupim stan, ali kada sam čuo za najave jeftinijih kvadrata, odlučio sam da se da ipak sačekam - kaže Novosađanin Mirko N. koji je, od kada je oformio porodicu, podstanar. - Nadam se da će doći do neke korekcije cene, i da će biti lakše da kupimo više kvadrata...

Najtraženiji

U Novom Sadu, slažu se upućeni, i dalje su najtraženiji jednosobni stanovi površine oko 40 kvadratnih metara, najpogodniji za izdavanje, kao i oni veći, dvosobni, do 60 kvadratnih metara. Tražene su, naravno, i dalje garsonjere, pogodne za iznajmljivanje studentima, a i luksuzni stanovi veće kvadrature uvek imaju svoje kupce.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik