pretraga

kursna lista

RS

BA

HR

MK

EUR 117.5516
USD 105.8928
CHF 109.3605
GBP 137.5838
CAD 81.0701
HRK 15.7792
BAM 60.1032
EUR 1.955830
CAD 1.349428
HRK 26.179579
CHF 1.775370
GBP 2.573629
USD 1.757863
RSD 1.592767
CAD 5.051136
CZK 0.281834
CHF 6.985052
GBP 9.636229
USD 6.918497
EUR 7.624184
PLN 1.743468
EUR 61.505
USD 46.5066
GBP 72.8128
CHF 46.4119
CAD 45.4818
05.12.2019.Makfax Macedonia

Државата се задолжи за нови 24 милиони евра

Државата се задолжи за нови 24 милиони евраЗоран Заев и Нина Ангеловска вчера наместо првичните планираните 9.2 милиони евра, ја задолжија државата за 24 милиони евра, обвини пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Лилјана Кузмановска.

Таа вели дека не се знае на што и како ќе бидат потрошени парите, како што не се знае ни, како што рече, каде се потрошени над половина милијарда евра за коколку што е зголемен јавниот долг откако Зоран Заев е на власт.

„И додека државата засилено се задолжува, а Заев и Нина велат дека блескаме, Стево Пендаровски сака да се исели од државата. Сакаат да се иселат и илјадници млади, кои поради лошите политики бегаат од државата. Македонија е земја во која младинската невработеност е над 50% и со тоа највисока во Европа. Власта да ги насочеше барем половина од парите за кои ја задолжи државата во изминативе години за младите, сликата за Македонија ќе беше поинаква“, рече Кузмановска.

Ocena
Vaša ocena
Bookmark and Share