Dijaspora poslala 3,8 milijardi KM

Bez autora
Apr 02 2015

Vrijednost doznaka iz inostranstva dostigla je prošle godine 3,819 milijardi maraka, što je najveći priliv novca u BiH po tom osnovu u posljednjih sedam godina. Prema podacima Centralne banke BiH, doznake su u prošloj godini u poređenju sa 2013. porasle za 202 miliona maraka. Lični transferi u kojima su najviše zastupljene novčane doznake zaposlenih u inostranstvu iznosili su u 2014. godini 2,275 milijardi, a ostali tekući transferi, u okviru kojih su najviše zastupljene penzije, dostigli su 1,543 milijarde KM, istakli su u Centralnoj banci. U Centralnoj banci su naveli da je na početku globalne ekonomske krize 2008. i 2009. godine priliv doznaka smanjen zbog pogoršanih prihoda i zaposlenosti među dijasporom. Doznake su se, međutim, pokazale prilično otpornim na negativne ekonomske trendove i nastavljen je njihov relativno stabilan priliv u BiH.

Dijaspora poslala 3,8 milijardi KMVrijednost doznaka iz inostranstva dostigla je prošle godine 3,819 milijardi maraka, što je najveći priliv novca u BiH po tom osnovu u posljednjih sedam godina.

Prema podacima Centralne banke BiH, doznake su u prošloj godini u poređenju sa 2013. porasle za 202 miliona maraka.

- Lični transferi u kojima su najviše zastupljene novčane doznake zaposlenih u inostranstvu iznosili su  u 2014. godini 2,275 milijardi, a ostali tekući transferi, u okviru kojih su najviše zastupljene penzije, dostigli su 1,543 milijarde KM - istakli su u Centralnoj banci.

U Centralnoj banci su naveli da je na početku globalne ekonomske krize 2008. i 2009. godine priliv doznaka smanjen zbog pogoršanih prihoda i zaposlenosti među dijasporom. Doznake su se, međutim, pokazale prilično otpornim na negativne ekonomske trendove i nastavljen je njihov relativno stabilan priliv u BiH.

- Posljednjih godina nivo doznaka blago raste, što je i očekivano, s obzirom na poboljšanje uslova u zemljama iz kojih stižu, ali i usljed trenda stvaranja nove ekonomske dijaspore zbog odlaska radno sposobnog stanovništva iz BiH. Narednih godina ne očekujemo bitne promjene u nivou priliva - kazali su u Centralnoj banci BiH.

Član Udruženja ekonomista RS SWOT Predrag Duduković kaže da je do povećanja vrijednosti doznaka iz inostranstva došlo zbog privrednog oporavka u zemljama EU, pojačanog odlaska naših ljudi na rad u te zemlje, ali i poplava, zbog kojih su rođaci izvana vjerovatno slali više novca. Rast doznaka, prema njegovim riječima, je istovremeno i zabrinjavajući, jer pokazuje da su veće potrebe za prilivom iz inostranstva, odnosno da je ovdje loša situacija i da se manje zarađuje.

- Doznake su, ipak, više pozitivnije, jer da nema tih donacija ova zemlja bi doživjela krah. To su značajni iznosi i na taj način se održava nekakva likvidnost u BiH, dovoljna za preživljavanje. Ali generalno je problem što se te doznake ne smanjuju, nego se povećavaju, što pokazuje da je situacija gora nego 2013. godine - rekao je Duduković.

On je istakao da će samo iskorak u zapošljavanju omogućiti veći obrt domaćeg novca.

- Novac i inostranstva je uvijek dobrodošao, ali ne smije se jedna država oslanjati na doznake iz inostranstva. Treba se orijentisati na vlastite snage i veće zapošljavanje, a te doznake bi onda mogle da budu upotrijebljene za investicije, jer su sadašnje uglavnom uzmjerene za tekuću potrošnju - kazao je Duduković.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik