"Petrohemiju" merka Azija

Bez autora
May 06 2015

Poslednji voz za privatizaciju pančevačke "Petrohemije" mogla bi da uhvati jedna od firmi iz tri države - Turske, Rusije ili Pakistana. Kako je rok za rešavanje pitanja hemijskog kompleksa već prošao prošlog meseca, u poslednjih 30 dana Vlada Srbije požurila je da pronađe poslovnog partnera, pa su fabriku "merkale" velike kompanije iz ove tri zemlje. Iako šalju pisma zainteresovanosti i interesuju se za finansijsku koncepciju, niko ne uzvraća i - konkretnom ponudom. Dok se problem ove firme ne reši, "Petrohemija" je uspela da dogovori barem da joj se smanje cene sirovina.

"Petrohemiju" merka AzijaPoslednji voz za privatizaciju pančevačke "Petrohemije" mogla bi da uhvati jedna od firmi iz tri države - Turske, Rusije ili Pakistana, saznaju "Novosti". Kako je rok za rešavanje pitanja hemijskog kompleksa već prošao prošlog meseca, u poslednjih 30 dana Vlada Srbije požurila je da pronađe poslovnog partnera, pa su fabriku "merkale" velike kompanije iz ove tri zemlje.

Iako šalju pisma zainteresovanosti i interesuju se za finansijsku koncepciju, niko ne uzvraća i - konkretnom ponudom. Dok se problem ove firme ne reši, "Petrohemija" je uspela da dogovori barem da joj se smanje cene sirovina.

- Država je uspela da izdejstvuje da, na međunarodnom nivou, kupujemo jeftiniji gas i benzin - kaže Novica Kocić iz sindikata "Petrohemije".

- Imamo velike probleme zbog dugova za ove energente, ali i za struju. Izdejstvovali smo jeftiniji sirovi benzin od NIS. Ranije je ta cena bila plus 40 dolara po toni na cenu na svetskom tržitu, a sada je ona umanjena za 29 dolara po toni u odnosu na kretanja cene ovog energenta u svetu. To nam mnogo znači, jer nam je ovo osnovna sirovima.

Hemijski kompleks u Pančevu dobio je i jednu turu povoljnijeg gasa, koji im je prodat po ceni od 290 dolara za 1.000 kubika. Plavi energent iz Rusije je lane stizao po ceni koja se pela i na 500 dolara za 1.000 kubika, pa je ušteda umnogome smanjila troškove proizvodnje. Ostale količine gasa stižu za 350-360 dolara za 1.000 kubika.

Srbija je pokušala i da većinsko vlasništvo u "Petrohemiji" prebaci Naftnoj industriji Srbije, ali za to očigledno ne postoji volja u NIS. Dugovi fabrike prema našoj najvećoj naftnoj kompaniji popeli su se na 22,6 milijardi dinara bez kamata. Ovaj kompleks duguje i "Srbijagasu", koji u ovoj kompaniji ima 13,38 odsto vlasništva.

Najveí izvoznici

Fabrika iz Pančeva je lane bila među tri najveća neto izvoznika u Srbiji, pored "Fijat automobila" i "Jura korporacije". HIP "Petrohemija" iz Pančeva, koja je u restrukturiranju, imala je izvoz vredan 148, a uvoz 21 milion evra. Ovo preduzeće izveze čak 70 odsto onoga što napravi, a ostatak ide u domaću proizvodnju. To ipak ne znači da Srbija ima tako male potrebe za hemijskom industrijom, jer koliko izvezemo ove robe, gotovo toliko i uvezemo.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik