Profitabilnost banaka se oporavlja

Bez autora
Jul 01 2015

Završeno je razdoblje od četiri kvartala najvećeg opterećenja financijskih rezultata hrvatskih banaka rezervacijama te se njihova neto dobit vratila na godišnju razinu od oko 2 milijarde kuna, koja je još uvijek niža u odnosu na povijesni prosjek, stoji u novoj publikaciji Hrvatske udruge banaka "HUB Pregledi". Visoko opterećenje rezervacija rezultat je primjene odluke Hrvatske narodne banke (HNB) o klasifikaciji plasmana iz 2013. godine. Vrhunac opterećenja neto operativnog rezultata banaka troškovima ispravaka vrijednosti i rezerviranja trajao je od trećeg kvartala 2013. do trećeg kvartala 2014. U zadnjem kvartalu 2014. opterećenje se spustilo ispod još uvijek visokih 70 posto, nakon čega je u prvom kvartalu 2015. opterećenje ponovno blago poraslo na razinu od približno 72 posto, podsjećaju iz HUB-a.

Profitabilnost banaka se oporavljaZavršeno je razdoblje od četiri kvartala najvećeg opterećenja financijskih rezultata hrvatskih banaka rezervacijama te se njihova neto dobit vratila na godišnju razinu od oko 2 milijarde kuna, koja je još uvijek niža u odnosu na povijesni prosjek, stoji u novoj publikaciji Hrvatske udruge banaka "HUB Pregledi".

Visoko opterećenje rezervacija rezultat je primjene odluke Hrvatske narodne banke (HNB) o klasifikaciji plasmana iz 2013. godine. Vrhunac opterećenja neto operativnog rezultata banaka troškovima ispravaka vrijednosti i rezerviranja trajao je od trećeg kvartala 2013. do trećeg kvartala 2014. U zadnjem kvartalu 2014. opterećenje se spustilo ispod još uvijek visokih 70 posto, nakon čega je u prvom kvartalu 2015. opterećenje ponovno blago poraslo na razinu od približno 72 posto, podsjećaju iz HUB-a.

Na normalizaciju profitabilnosti banaka ukazuje i podatak o povratu na prosječnu aktivu banaka, koji je u prvom kvartalu ove godine iznosio oko 0,5 posto, kao i onaj o povratu na prosječni kapital od oko 3,3 posto. Međutim, navode iz HUB-a, povrat je još uvijek nizak u odnosu na prinos dugoročnih državnih obveznica.

Pritom ističu kako se Hrvatska nalazi približno oko prosječne razine povrata na prosječnu aktivu, koja je veća od povrata u srodnim zemljama koje su imale problema s bankama, poput Slovenije i Bugarske, ali i niža od povrata u srodnim zemljama koje nisu imale problema s bankama, primjerice Poljske, Češke i Slovačke.

Jedan od pozitivnih pokazatelja je i usporavanja rasta udjela loših kredita u ukupnim kreditima, do kojeg je došlo u prvom tromjesečju ove godine, kada je ukupan omjer loših kredita dosegnuo razinu od 17,14 posto svih plasmana. Ovakva se kretanja, kažu iz HUB-a, mogu objasniti smanjenjem omjera loših kredita poduzećima i rastom kredita državi.

Pritom podsjećaju kako je od 2013. pokrivenost loših kredita ispravcima vrijednosti i rezervacijama počela intenzivnije rasti zbog postroženih regulatornih zahtjeva HNB-a. Tako je ukupna stopa pokrića u četvrtom tromjesečju 2014. prešla 50 posto, a rast je nastavljen i u prvom kvartalu ove godine.

Najveći problemi s naplatom postoje kod kunskih kredita, gdje je udio 'lošh' kredita 19,06 posto. U posljednje im se vrijeme približavaju krediti uz valutnu klauzulu vezani uz švicarski franak, s udjelom loših kredita od 18,75 posto.

Pritom iz HUB-a navode kako se kod stambenih kredita problem naplate javlja u više nego dvostruko većem postotku kod kredita vezanih uz franak nego kod kredita vezanih uz vrijednost eura - kod onih vezanih uz franak udio loših kredita je 13,3 posto, a kod kredita vezanih uz euro 5,64 posto.

Stopa adekvatnosti kapitala hrvatskih banaka, pak, u proteklih pet godina kontinuirano raste i prema zadnjim podacima dostiže 21,3 posto, što je jedna od najviših stopa među europskim državama.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik