Sve manje muljanja sa javnim nabavkama?

Bez autora
Jul 02 2015

Nekonkurentni postupci javnih nabavki - kroz pregovarački postupak bez objavljivanja javnog poziva, u Srbiji su svedeni na pet odsto koliko ih je i u Evropskoj uniji, izjavio je danas direktor Uprave za javne nabavke Predrag Jovanović. Na predstavljanju istraživanja "Javne nabavke iz ugla ponuđača" u Privrednoj komori Srbije (PKS), on je precizirao da su netransparentni postupci javnih nabavki sa 17 odsto u 2013. svedeni na pet odsto u 2014. godini, ističući da je to dobar rezulat. Na taj način je ponuđačima omogućeno da na transparentan način i bez ograničavanja konkurencije dolaze do posla, istakao je Jovanović. Po istraživanju o tome kako ponuđači vide javne nabavke, koje je uradila Uprava za javne nabavke na uzorku od 1.009 preduzeća, negativan stav je imalo 35 odsto, pozitivan 15,4 odsto, a 48 odsto je imalo neutralan stav.

Nekonkurentni postupci javnih nabavki - kroz pregovarački postupak bez objavljivanja javnog poziva, u Srbiji su svedeni na pet odsto koliko ih je i u Evropskoj uniji, izjavio je danas direktor Uprave za javne nabavke Predrag Jovanović.

Na predstavljanju istraživanja "Javne nabavke iz ugla ponuđača" u Privrednoj komori Srbije (PKS), on je precizirao da su netransparentni postupci javnih nabavki sa 17 odsto u 2013. svedeni na pet odsto u 2014. godini, ističući da je to dobar rezulat.

"Na taj način je ponuđačima omogućeno da na transparentan način i bez ograničavanja konkurencije dolaze do posla", istakao je Jovanović.

Po istraživanju o tome kako ponuđači vide javne nabavke, koje je uradila Uprava za javne nabavke na uzorku od 1.009 preduzeća, negativan stav je imalo 35 odsto, pozitivan 15,4 odsto, a 48 odsto je imalo neutralan stav.

Jovanka Vukmirović koja je predstavila to istraživanje, rekla je da su ispitanici koji su pokazali pozitivan stav u javnim nabavkama, prvo videli šanse za dobijanje posla, dok je ispitanicima koji su imali negativan stav prva asocijacija na javne nabavke bila gomila dokumenata i besmisleno komplikovana procedura.

Kako je rekla, dve trećine kompanija koje su učestvovale u anketi su rekle da su učestvovale u javnim nabavkama u 2013. i 2014. godini, što, kako je istakla, ukazuje na visok stepen zainteresovanih za javne nabavke.

Kao poseban problem u javnim nabavkama preduzeća su istakla da naručioci kasne sa isplatom, njih 40 odsto, dok je 18 odsto reklo da im posao uopšte nije plaćen.

"Kašnjenja u plaćanju od po nekoliko meseci posebno pogađa manja preduzeća, koja uglavnom nemaju finansijske rezerve i moraju da se zaduže da bi obavila dobijeni posao i da redovno izmiruju taj dug, dok čekaju da im naručilac plati", rekla je Vukmirović.

Konferenciju Javne nabavke iz ugla ponuđača organizovali su Uprava za javne nabavke i Privredna komora Srbije, uz podršku Program za razvoj Ujedinjenih nacija i Švedske.

"Znamo da je namešteno" u visokih 40 odsto

Prema istraživanju, u 40 odsto slučajeva anketirana preduzeća su izjavila da su unapred znala da su postupci javnih nabavki "namešteni", a najčešći pokazatelji su,prema njima, bili tehničke specifikacije i rokovi. Kao razlog das posumnjaju da je tender namešten navodili su i postavljanje nerealno kratkih rokova kao bi se eliminisala konkurencija i "kriterijum najniža cena". Kako je istakla Jovanka Vukmirović, više od četiri petine anketiranih preduzeća smatra da bi policija, tužilaštvo i sudovi trebalo da se aktivnije uključe u borbu protiv korupcije u javnim nabavkama.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik