Vetroparkovi čekaju zakon

Bez autora
Apr 10 2016

Srbija je u poslednje dve godine dobila 57 malih hidroelektrana, 97 solarnih elektrana, prvi vetropark i pet elektrana na biogas, rekao je ministar energetike. On je objasnio da će za energetiku u narednim mesecima najvažnije biti usvajanje podzakonskih akata koji će omogućiti gradnju vetroparkova snage i do 100 megavata, a da je dosad 99 odsto tog posla gotovo. Pred nama je sada nekoliko osetljivih pitanja koja treba da budu rešena podzakonskim aktima, a tu pre svega mislim na ona vezana za vetroparkove - rekao je ministar na konferenciji "Energetska budućnost Balkana". Kada se donesu, obezbediće se finansiranje velikih projekata, koji će uskoro doći i do ukupne snage od 500 megavata samo iz energije vetra.

Vetroparkovi čekaju zakonSrbija je u poslednje dve godine dobila 57 malih hidroelektrana, 97 solarnih elektrana, prvi vetropark i pet elektrana na biogas, rekao je juče ministar energetike Aleksandar Antić.

On je objasnio da će za energetiku u narednim mesecima najvažnije biti usvajanje podzakonskih akata koji će omogućiti gradnju vetroparkova snage i do 100 megavata, a da je dosad 99 odsto tog posla gotovo.

- Pred nama je sada nekoliko osetljivih pitanja koja treba da budu rešena podzakonskim aktima, a tu pre svega mislim na ona vezana za vetroparkove - rekao je Antić na konferenciji "Energetska budućnost Balkana".

- Kada se donesu, obezbediće se finansiranje velikih projekata, koji će uskoro doći i do ukupne snage od 500 megavata samo iz energije vetra.

Antić je objasnio da će potrošnja električne energije samo da raste, ali da je potrebno da naše termokapacitete modernizujemo.

- Svestan sam da će od 2023. godine morati da se radi na zamenskim kapacitetima - dodao je ministar. - Imamo "Kostolac B3", projekat koji je već otpočet, jedan od tih zamenskih kapaciteta. Ipak, do 2025. godine će morati još jedan termokapacitet da bude izgrađen, jer ćemo neke stare blokove morati da ugasimo. Na ovo nas obavezuje i Direktiva o velikim ložištima, koju smo potpisali, a sada treba da radimo na ispunjenju tih ciljeva.

Ministar energetike je još dodao da je 2015. godina prva u kojoj su sva ključna energetska preduzeća završila u plusu - EPS, "Srbijagas", "Transnafta", EMS i NIS.

Propuštena šansa

Antić je odbacio tvrdnje Borisa Tadića da bi aktuelna vlada trebalo više da radi na diversifikaciji snabdevanja gasom iz Azerbejdžana, jer nismo na vreme tražili da učestvujemo u ovom projektu.

- Ovih dana sam čuo kritičke tonove od bivšeg predsednika Srbije, da je trebalo kao država da radimo više po pitanju snabdevanja gasom iz Azerbejdžana - rekao je ministar.

- Moram reći da je od 2008. do 2012. Srbija propustila šansu da postane deo tog južnog gasnog koridora, TANAP i TAP. Sada tamo više nema dovoljno gasa za nas.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik