U toku analiza spremnosti za IPARD programe

Bez autora
May 26 2016

Delegacija revizora Evropske komisije boravi u Beogradu gde proverava spremnost sistema odgovornog za implementaciju IPARD programa u Srbiji. Ukoliko dobijemo zeleno svetlo, u najkraćem roku biće raspisan konkurs za akreditovane mere i novac će biti na raspolaganju poljoprivrednicima, pod uslovima koji će striktno biti propisani. Ukoliko struktura nadležna za sprovođenje IPARD programa dobije akreditaciju, na raspolaganju će biti 175 miliona evra, ističu u ministarstvu. U toku posete, od 23. maja do 1. juna, revizija Evropske komisije proverava spremnost sistema odgovornog za implementaciju IPARD-a u Srbiji, fokusirajući se kako na postojanje adekvatnog pravnog osnova, tako i na tehničke uslove, ali i spremnost administracije za proces koji predstoji.

U toku analiza spremnosti za IPARD programeDelegacija revizora Evropske komisije boravi u Beogradu gde proverava spremnost sistema odgovornog za implementaciju IPARD programa u Srbiji.

Ukoliko dobijemo zeleno svetlo, u najkraćem roku biće raspisan konkurs za akreditovane mere i novac će biti na raspolaganju poljoprivrednicima, pod uslovima koji će striktno biti propisani, kažu u Ministarstvu poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Ukoliko struktura nadležna za sprovođenje IPARD programa dobije akreditaciju, na raspolaganju će biti 175 miliona evra, ističu u ministarstvu.

U toku posete, od 23. maja do 1. juna, revizija Evropske komisije proverava spremnost sistema odgovornog za implementaciju IPARD-a u Srbiji, fokusirajući se kako na postojanje adekvatnog pravnog osnova, tako i na tehničke uslove, ali i spremnost administracije za proces koji predstoji.

Kako navode u ministarstvu, Uprava za agrarna plaćanja je učinila sve što je u njenoj moći kako bi se za ovaj proces što adekvatnije pripremila.

Budžet opredeljen za finansiranje je sedmogodišnji i trenutno obuhvata period od 2014-2020. godine.

Suma ukupnog budžeta za finansiranje poljoprivrede u sedmogodišnjem periodu u okviru IPARD programa je 229.970.588 evra od čega 175.000.000 evra doprinos EU koji će naša država dobiti dok je iznos od 54.970.588 evra iznos nacionalnog doprinosa.

U pitanju nisu krediti već bespovratna pomoć.

Realizacijom IPARD programa, otvara se prostor za veća ulaganja u poljoprivredu, s obzirom na to da prema toj šemi država dobija između 75 odsto i 90 odsto sredstava iz sredstava EU za programe koje trenutno finansira sa 100 odsto iz budžetskih sredstava, kažu u ministarstvu.

Navode i da će, ukoliko dobijemo zeleno svetlo, u najkraćem roku biti raspisan konkurs za akreditovane mere, te će novac biti stavljen na raspolaganje poljoprivrednicima, pod uslovima koji će striktno biti propisani pravilnicima za mere i vodičima za korisnike.

Inače, Evropska komisija je nedavno zaustavila isplatu poljoprivrednih podsticaja za Hrvatsku u iznosu od 165 miliona evra zbog korupcija, preneli su hrvatski mediji.

U nalazu revizije, kako je preneto, navodi se da je inspekcija našla niz nepravilnosti u hrvatskim projektima koji su dobili finansijsku podršku.

U Ministarstvu poljoprivrede Srbije kažu da je važno učiti se na iskustvima suseda kroz saradnju sa njihovim institucijama, razmenu eksperata, zajednicke radionice.

"Svakako će svako njihovo iskustvo nama značiti smernicu, putokaz kako da povećamo apsorpciju, a smanjimo eventualne povraćaje novca", navode u Ministarstvu.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik