Medalje za Olimpijske igre 2020. od elektronskog otpada?

Bez autora
Aug 23 2016

Japanske vlasti istražuju mogućnost izrade medalja za Olimpijske igre 2020. godine od plemenitih metala dobijenih iz elektronskog otpada, ideju koju su Vladi u Tokiju predložili članovi organizacionog komiteta Olimpijskih igara u Japanu.Gradovi koji su domaćini Olimpijskih igara tradicionalno dobijaju plemenite metale od rudarskih kompanija, međutim, budući da Japanu manjkaju sopstveni rudarski resursi, ta zemlja je odlučila da napravi korak napred. Međunarodni Olimpijski komitet razvio je stroge kriterijume vezano za najveći sportski događaj na svetu, a isto važi i za način izrade odličja.

Medalje za Olimpijske igre 2020. od elektronskog otpada?Japanske vlasti istražuju mogućnost izrade medalja za Olimpijske igre 2020. godine od plemenitih metala dobijenih iz elektronskog otpada, ideju koju su Vladi u Tokiju predložili članovi organizacionog komiteta Olimpijskih igara u Japanu, javlja britanski javni servis Bi-Bi-Si.

Gradovi koji su domaćini Olimpijskih igara tradicionalno dobijaju plemenite metale od rudarskih kompanija, međutim, budući da Japanu manjkaju sopstveni rudarski resursi, ta zemlja je odlučila da napravi korak napred.

Međunarodni Olimpijski komitet (MOK) razvio je stroge kriterijume vezano za najveći sportski događaj na svetu, a isto važi i za način izrade odličja.

Na primer, na nedavno završenim Olimpijskim igrama u Brazilu, zlato korišćeno za izradu medalja dobijeno je bez upotrebe žive, a trećina srebra i bronze od recikliranih izvora.

Odbačena potrošačka elektronika, kao što su pametni telefoni i tableti, sadrže male količine plemenitih i metala retke zemlje, uključujući platine, paladijuma, zlata, srebra, litijuma, kobalta i nikla, dok odbačeni kućni uređaji i automobili sadrže retke metale, ali i bazne metale, kao što su gvožđe, bakar, olovo i cink.

Reciklažne kompanije prikupljaju ili otkupljuju tone tog elektronskog i industrijskog otpada, a zatim koriste hemijske procese za odvajanje različitih metala.

Najveći deo tog posla se odvija u zemljama u razvoju kao što su Kina, Indija i Indonezija, navodi britanski servis.

Japan ima jednu od najviših stopa reciklaže u Aziji, prema podacima Organizacije za ekonomsku saradnju u razvoj. Ipak, to najviše važi za plastiku, papir i staklo.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik