Koje sposobnosti poslodavci najviše cene?

Bez autora
Nov 10 2016

Potraga za poslom postala je svakodnevnica za veliki deo populacije, što je pogotovo problem za mlade ljude, koji su tek završili školovanje, ali pored svog obrazovanja nemaju prethodnog radnog iskustva koje bi mogli da upišu u svoj CV. Ipak, bez obzira na to da li posedujete prethodno radno iskustvo, u potrazi za zaposlenjem od velike pomoći vam može biti informacija o tome šta poslodavci najčešće očekuju i traže od budućih zaposlenih, odnosno, koje se sposobnosti i veštine najviše cene kod radnika, a koje mogu u velikoj meri da nadomeste manjak iskustva.

Koje sposobnosti poslodavci najviše cene?Potraga za poslom postala je svakodnevnica za veliki deo populacije, što je pogotovo problem za mlade ljude, koji su tek završili školovanje, ali pored svog obrazovanja nemaju prethodnog radnog iskustva koje bi mogli da upišu u svoj CV.

Ipak, bez obzira na to da li posedujete prethodno radno iskustvo, u potrazi za zaposlenjem od velike pomoći vam može biti informacija o tome šta poslodavci najčešće očekuju i traže od budućih zaposlenih, odnosno, koje se sposobnosti i veštine najviše cene kod radnika, a koje mogu u velikoj meri da nadomeste manjak iskustva.

Naime, stručna znanja koja ste stekli svojim obrazovanjem jesu neophodna da bi se sa uspehom obavljao neki posao, ali često nisu dovoljna. Pored znanja, potrebno je posedovati i određene sposobnosti, koje će omogućiti da se posao obavi na najbolji i najkvalitetniji način. Te veštine su delom urođene, a delom se stiču tokom života, kroz mnogobrojna iskustva, a u mnogo čemu određuju ličnost i utiču na sposobnost rešavanja zahtevnih problema na poslu.

Predstavićemo vam neke od univerzalnih veština koje bi trebalo da razvijete, kao i neke od ličnih osobina, koje vas mogu odvojiti od ostalih kandidata za određeni posao.

1. Komunikativnost

Komunikativnost se sve češće navodi kao jedna od najbitnijih i najtraženijih osobina kod kandidata za posao, a istovremeno je poslodavci smatraju za osobinu koju vrlo malo prijavljenih poseduje u svom kompletnom obliku.

Pod komunikacijskim veštinama se ne podrazumeva samo otvoren i samouveren nastup u vođenju konverzaciije, već one podrazumevaju jasno i efikasno izražavanje, bez uticaja ličnih emocija ili stresa na razgovor, uz sposobnost brzog prilagođavanja sagovornicima kojima izlažete svoje misli ili ideje. Komunikativnost takođe podrazumeva i to, da u razgovorima morate biti aktivni slušaoci, ali i  da umete da prepoznate ili zatražite bitne informacije u odgovarajućem trenutku.

Pored verbalne, i pisana komunikacija takođe spada pod veštine komuniciranja. Umešnost pisanja mejlova, propratnih pisama, formulara, izveštaja, kao pravljenje efikasnih i konkretnih prezentacija i poslovnih dokumenata sa preciznim prikazom podataka, spada pod veštine pisane komunkacje.

Ukoliko posedujete komunikativne sposobnosti, one vam mogu u mnogome pomoći kako u svakodnevnoj konverzaciji sa klijentima, tako i u radu u timu, sa drugim zaposlenim radnicima ili nadređenima, što je poslodavcima izuzetno bitno. Veštine komunikacije možete usavršiti na različitim kursevima i radionicama, ali i konstantnom vežbom. Ukoliko pak, s druge strane, smatrate da one nisu vaš najjači adut, svakako bi trebalo da poradite na njima, jer su primenljive i korisne u gotovo svakom poslu.

2. Fleksibilnost i samostalnost u donošenju odluka

Sposobnost brzog prilagođavanja novonastalim situacijama jeste veština koja je poslodavcima jako bitna, naročito u sve dinamičnijim tržišnim uslovima. S obzirom da rad u modernim kompanijama podrazumeva brze reakcije na česte promene u poslovnom okruženju, zaposleni moraju biti u stanju da to isprate na najbolji mogući način.

Fleksibilnost u radu zapravo podrazumeva često preuzimanje inicijative, unošenje doze radoznalosti i kreativnosti u obavljanju svakodnevnih zadataka, promene načina izvršavanja konkretnih poslova, promene pristupa zadatku pri susretu sa problemima, kao i prilagođavanje različitim uslovima i radu sa različitim ljudima.

Prilagođavanje novim situacijama na poslu, podrazumeva i brzo donošenje odluka. Dakle, potrebno je da se na vreme prepozna kada je neophodno samostalno doneti neku odluku, koji su mogući rezultati posle donošenja te odluke, kao i odabir najboljeg rešenja. Ponekad prosto nema dovoljno vremena za duže razmatranje i konsultovanje, te morate preuzeti svu odgovornost na sebe, ali samo ukoliko ste sigurni da je to najbolji mogući izlaz iz problematične situacije.

Ukoliko imate iskustva u radu pod ovakvim uslovima, unesite to svoju radnu biografiju, jer će poslodavci prepoznati važnost ove osobine. Ukoliko vas poslodavac pozove na intervju, bilo bi dobro prisetiti se situacija u kojima su ove vaše sposobnosti došle do izražaja, kada ste morali da menjate način svog rada, ali i kada ste samostalno donosili odluke, koje rezultirale uspehom.

3. Inicijativa, planiranje i organizacija

Ove osobine bliže opisuju kandidata za posao, predstavljajući njegovu efikasnost, produktivnost i odnos prema poslu, te je jasno zašto su  poslodavcima vrlo bitne pri zapošljavanju. Preuzimanje inicijative je jako bitno, jer vaš poslodavac može uvideti da imate širu sliku o onome što radite, kao i da vaše ideje mogu doprineti poslovnom uspehu kompanije. Ukoliko imate sposobnost da prepoznate i iskoristite dobru poslovnu priliku, trebalo bi da ovakvu osobinu istaknete u svom CV-ju, jer poslodavci uvek rado prihvataju sveže ideje i preduzimljive radnike.

Planiranje i organizacija podrazumevaju prepoznavanje i postavljanje najvažnijih zadataka kao prioriteta za obavljanje, zatim uočavanje potencijalnih problema koji mogu nastati, kao i načina na koji se oni mogu zaobići ili rutinski rešiti, ali i umeće raspolaganja ljudima, vremenom i zadacima u okviru nekog projekta. U organizovanost takođe spada i opšta urednost i pedantnost radnika.

Slično kao kod prethodne grupe osobina, i ovde možete spomenuti konkretne projekte u CV-ju, ukoliko ste ih imali (organizovanje nekih većih skupova, proslava ili događaja). U krajnjem slučaju, tokom intervjua možete spomenuti neku adekvatnu situaciju u kojoj ste morali da detaljno planirate i organizujete u bilo kakvoj komplikovanijoj situaciji.

4. Motivacija i entuzijazam

Motivacija, entuzijazam, kao i ogroman trud i želja radnika da se istaknu u firmi ili na konkretnom projektu, veoma su cenjene osobine kod poslodavaca. Od budućeg zaposlenog se očekuje da kontinuirano unapređuje svoja znanja iz oblasti kojom se bavi, da stiče nova znanja i proširuje svoje radne sposobnosti i prati aktuelna dešavanja iz svoje sfere interesovanja, ali i da ta znanja primeni na svom radnom mestu. Optimističan pristup radu, sposobnost samomotivacije, postavljanje i ostvarivanje novih ciljeva, takođe predstavljaju „zaduženja“ novog zaposlenog.

Ovakve lične osobine bi svakako trebalo navesti u CV-ju, naročito ukoliko su vaša interesovanja blizu onoga čime se firma bavi. Na taj način, tokom intervjua možete ostaviti utisak kao osobe koja je željna znanja i sticanja novih iskustava, i koja će svim problemima pristupiti sa entuzijazmom i dozom pozitivne energije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik