Najviše neto plate u aprilu u finansijskoj djelatnosti

Bez autora
May 23 2017

Najviše prosječne neto plate isplaćene u aprilu u Republici Srpskoj bile su u oblasti finansijske djelatnosti i osiguranja - 1.439 KM i bile su više za 10 odsto u odnosu na martovsku, a najniže u djelatnosti turizma i ugostiteljstva 547 KM i bile su niže za 3,36 odsto u poređenju sa platom iz marta ove godine.Niske prosječne neto plate u aprilu imali su i zaposleni u građevinarstvu - 551 KM, u administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima - 553 KM, u oblasti umjetnosti, zabave i rekreacije - 561 KM, u trgovini - 590 KM, saopšteno je iz Saveza sindikata.

Najviše neto plate u aprilu u finansijskoj djelatnostiNajviše prosječne neto plate isplaćene u aprilu u Republici Srpskoj bile su u oblasti finansijske djelatnosti i osiguranja - 1.439 KM i bile su više za 10 odsto u odnosu na martovsku, a najniže u djelatnosti turizma i ugostiteljstva 547 KM i bile su niže za 3,36 odsto u poređenju sa platom iz marta ove godine.

Niske prosječne neto plate u aprilu imali su i zaposleni u građevinarstvu - 551 KM, u administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima - 553 KM, u oblasti umjetnosti, zabave i rekreacije - 561 KM, u trgovini - 590 KM, saopšteno je iz Saveza sindikata.

"Sindikalna potrošačka korpa za četvoročlanu porodicu u Republici Srpskoj u aprilu ove godine koštala je 1.886 KM, koju je prosječna isplaćena neto plata za ovaj mjesec u iznosu od 821 KM pokrivala sa svega 43,98 odsto", navodi se u saopštenju.

Ukupne potrošačke cijene u aprilu ove godine u odnosu na mart bile su manje za 1,1 odsto, što je uslovljeno prelaskom sa zimskog na ljetni režim obračuna utroška električne energije.

Najviše novca porodice su u aprilu ove godine trošile za nabavku prehrane - 700 KM, za stanovanje i komunalne usluge - 564 KM, dok je za tekuće održavanje domaćinstva trebalo izdvojiti - 101,61 KM.

Odjeća i obuća koštali su 136 KM, higijena i njega zdravlja 87 KM, prevoz 194 KM, te obrazovanje i kultura 82 KM.

U Savezu sindikata Republike Srpske napominju da su najniže plate imali radnici u privredi, te da je jasno da radničke porodice već godinama jedva sastavljaju kraj s krajem.

"Jedan od uzroka teškog materijalnog i socijalnog položaja radnika u Srpskoj jeste nepostojanje opšteg i granskih kolektivnih ugovora, pa umjesto njih poslodavci, bez saglasnosti radnika i sindikata, sami donose i primjenjuju takozvane pravilnike o radu, kojima se krše stečena radnička i sindikalna prava", dodaje se u saopštenju.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik