Korisnicima grantova EU, kojima su odobreni projekti tokom prvog javnog poziva u okviru IPA programa prekogranične saradnje BiH - Crna Gora, dodijeljeni su danas sertifikati u Podgorici. Na svečanoj konferenciji povodom predstavljanja uspješnih projekata saopšteno je da je tokom prvog poziva u okviru komponente IPA za 2007. i 2008. godinu stiglo 38 aplikacija, a da je za 12 odobreno finansiranje. Prvi javni pozivi objavljeni su u drugoj polovini 2009. godine, selekcija je završena i ugovori potpisani, a neki se i realizuju. U prvom pozivu za dostavljanje prijedloga 12 zajedničkih projekata iz Crne Gore i BiH dobilo je ugovore za grantove. Prekogranični programi pomažu da se eliminišu problemi koji pritiskaju prekogranični region, ali i omogućavaju pomirenje između lokalne populacije koja je nedavno bila u sukobu.
Korisnicima grantova EU, kojima su odobreni projekti tokom prvog javnog poziva u okviru IPA programa prekogranične saradnje BiH - Crna Gora, dodijeljeni su danas sertifikati u Podgorici.
Na svečanoj konferenciji povodom predstavljanja uspješnih projekata saopšteno je da je tokom prvog poziva u okviru komponente IPA za 2007. i 2008. godinu stiglo 38 aplikacija, a da je za 12 odobreno finansiranje.
Prvi javni pozivi objavljeni su u drugoj polovini 2009. godine, selekcija je završena i ugovori potpisani, a neki se i realizuju.
Predstavnik Delegacije EU u Podgorici Nikola Bertolini rekao je da je u prvom pozivu za dostavljanje prijedloga 12 zajedničkih projekata iz Crne Gore i BiH dobilo ugovore za grantove, navodeći da je bio veliki broj kvalitetnih aplikacija.
"To je pokazatelj da bi trebalo da razmišljamo o tome da ulažemo više novca u prekograničnu saradnju", naveo je on.
Bertolini je rekao da prekogranični program pomažu da se eliminišu problemi koji pritiskaju prekogranični region, ali i omogućavaju pomirenje između lokalne populacije koja je nedavno bila u sukobu.
On je rekao da je dodjela odobrenja za projekte priznanje spremnosti i želje za realizaciju IPA programa, dodajući da projekti obuhvataju različite oblasti, od poljoprivrede do kulture.
Bertolini je ponovio da u procesu proširenja nije bitno kada će jedna ili druga zemlja uspjeti da se pridruže EU, nego kako da se jača pozicija mira i prosperiteta, demokratije i ljudskog razvoja.
Stručni savjetnik u Direkciji za evropske integracije BiH Senad Lulo naveo je da je u prvom pozivu ukupna vrijednost pristiglih aplikacija iznosila oko deset miliona evra, navodeći da je to znatno više u odnosu na opredijeljeni iznos.
Šef sektora za programe prekogranične saradnje u crnogorskom Ministarstvu inostranih poslova Ratka Sekulović ukazala je na značaj zajedničkih projekata jer, kako je rekla, zemlje zapadnog Balkana prvi put sarađuju na zajedničkim programima koje podržava EU.