Depoziti banaka 215,5 milijardi kuna

Bez autora
Apr 10 2011

U prva dva mjeseca ove godine ukupni depoziti poslovnih banaka (štedni i oročeni kunski i devizni depoziti te depozitni novac) u blagom su padu. Prema posljednjim podacima HNB-a, na kraju veljači ukupni su depoziti iznosili 215,5 milijardi kuna, što je 0,1 posto manje nego na kraju siječnja te 0,4 posto manje u odnosu na kraj 2010. Tome je pridonio pad deviznih štednih i oročenih depozita, dok su kunski štedni i oročeni depoziti te novac na transakcijskim računima banaka zabilježili rast. Na kraju veljače ukupni štedni i oročeni depoziti iznosili su nešto manje od 181 milijarde kuna, što je 0,8 posto manje nego na kraju 2010., ali na godišnjoj razini nastavlja se rast, i to od 4,5 posto. Devizni depoziti, koji iznose 145,2 milijarde kuna te čine nešto više od 80 posto ukupnih štednih i oročenih depozita u prva dva mjeseca, ostvarili su pad od 2,3 milijarde kuna ili 1,6 posto zahvaljujući padu deviznih depozita poduzeća, za razliku od kunskih koji su u istom razdoblju porasli za 925 milijuna kuna ili 2,7 posto.

Depoziti banaka 215,5 milijardi kunaU prva dva mjeseca ove godine ukupni depoziti poslovnih banaka (štedni i oročeni kunski i devizni depoziti te depozitni novac) u blagom su padu, pišu analitičari RBA u Analizama.

Prema posljednjim podacima HNB-a, na kraju veljači ukupni su depoziti iznosili 215,5 milijardi kuna, što je 0,1 posto manje nego na kraju siječnja te 0,4 posto manje u odnosu na kraj 2010. Tome je pridonio pad deviznih štednih i oročenih depozita, dok su kunski štedni i oročeni depoziti te novac na transakcijskim računima banaka zabilježili rast.

Na kraju veljače ukupni štedni i oročeni depoziti iznosili su nešto manje od 181 milijarde kuna, što je 0,8 posto manje nego na kraju 2010., ali na godišnjoj razini nastavlja se rast, i to od 4,5 posto. Devizni depoziti, koji iznose 145,2 milijarde kuna te čine nešto više od 80 posto ukupnih štednih i oročenih depozita u prva dva mjeseca, ostvarili su pad od 2,3 milijarde kuna ili 1,6 posto zahvaljujući padu deviznih depozita poduzeća, za razliku od kunskih koji su u istom razdoblju porasli za 925 milijuna kuna ili 2,7 posto.

Takva su kretanja suprotna kretanjima koja su prevladavala posljednje dvije godine kada su kunski depoziti bilježili pad, odnosno stagnaciju tijekom 2010., dok su devizni depoziti konstantno rasli, pa im je i udio u ukupnim štednim i oročenim depozitima porastao s oko 70 na oko 80 posto. Međutim, na godišnjoj razini kunski depoziti nastavljaju bilježiti pad 28. uzastopni mjesec, ali uz zamjetno smanjenje stope pada (-1,5 posto u veljači), što je zasigurno dijelom posljedica i baznog učinka s obzirom na to da su gotovo tijekom cijele 2009. i 2010. bilježene dvoznamenkaste negativne stope.

Struktura depozita prema sektorima pokazuje da su padu depozita tijekom prva dva mjeseca ove godine pridonijeli depoziti poduzeća, koji su pali za 2,8 milijardi eura (-9,2 posto) na 27,3 milijarde eura. Ukupni depoziti stanovništva dosegnuli su 141,6 milijardi eura, što je 0,9 posto više nego na kraju 2010. U ovoj godini očekujemo nastavak rasta ukupnih depozita, ali će stope rasta biti razmjerno blage budući da će štednju stanovništva (koje čini 78,2 posto ukupnih štednih i oročenih depozita) ograničavati nepovoljna kretanja na tržištu rada, dok će štednja trgovačkih društava biti ograničena poteškoćama pri financiranju obveza.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik