Grejs period za građane bez posla i prezadužene

Bez autora
Mar 23 2011

Banke su nakon sastanka u Udruženju banaka poslale svoje konkretne predloge Vladi i Narodnoj banci Srbije kako da građanima omoguće odlaganje plaćanja kreditnih obaveza. Grejs period bi trajao dve godine, ali bi se odnosio na građane koji su ostali bez posla u toku krize, kao i za one kojima su rate zbog nepovoljnog kretanja kursa evra preskočile dozvoljenih 30 odnosno 50 odsto opterećenja zarade. Građani koji su ostali bez posla po ovom predlogu u naredna 24 meseca ne bi plaćali kamatu i glavnicu. To bi im bilo obračunato nakon isteka grejs perioda. Klijenti kojima je skok evra u odnosu na dinar preopteretio platu zbog vraćanja kredita indeksiranog u evrima plaćali bi samo kamatu tokom grejs perioda. Ova mera bi se odnosila na sve stambene kredite uključujući i subvencionisane, ali i na potrošačke i keš pozajmice, osim na one koje subvencioniše država. Grejs period se ne bi odnosio na dugovanja po karticama i tekućim računima.

Grejs period za građane bez posla i prezaduženeBanke su nakon sastanka u Udruženju banaka poslale svoje konkretne predloge Vladi i Narodnoj banci Srbije kako da građanima omoguće odlaganje plaćanja kreditnih obaveza.

Kako “Blic” saznaje, grejs period bi trajao dve godine, ali bi se odnosio na građane koji su ostali bez posla u toku krize, kao i za one kojima su rate zbog nepovoljnog kretanja kursa evra preskočile dozvoljenih 30 odnosno 50 odsto opterećenja zarade.

- Građani koji su ostali bez posla po ovom predlogu u naredna 24 meseca ne bi plaćali kamatu i glavnicu. To bi im bilo obračunato nakon isteka grejs perioda. Klijenti kojima je skok evra u odnosu na dinar preopteretio platu zbog vraćanja kredita indeksiranog u evrima plaćali bi samo kamatu tokom grejs perioda. Ova mera bi se odnosila na sve stambene kredite uključujući i subvencionisane, ali i na potrošačke i keš pozajmice, osim na one koje subvencioniše država. Grejs period se ne bi odnosio na dugovanja po karticama i tekućim računima - rekao je za “Blic” bankar koji je učestvovao u kreiranju ponude.

Banke, ipak, imaju zahtev da NBS promeni odluku o klasifikaciji aktive tj. da im smanji obaveznu rezervu, a da Nacionalna korporacija za osiguranje kredita uradi anekse po kojima se osiguranje kredita produžava za dve godine, koliko i traje grejs period. Takođe, trebalo bi da se produži i starosna granica otplate za dve godine po kojoj bi klijent mogao da ima maksimalno 72 godine u trenutku otplate poslednje rate kredita.
 
- Ovo su samo kozmetičke promene koje Vlada i NBS mogu vrlo brzo da obave, tako da odmah po njihovom obavljanju banke mogu da počnu da odobravaju ove kredite sa grejs periodom - objašnjava naš sagovornik.
 
Ovakvim razvojem situacije potvrđeno je i ranije pisanje “Blica” po kojem su banke spremne da pomognu građanima, ali nisu oduševljene predlogom da se grejs period odobri svim građanima koji imaju dugoročne kredite. Banke su se na predlog o uvođenju grejs perioda samo za određene kategorije odlučile jer država nije bila spremna da subvencioniše deo kamate zbog problema sa budžetom.
 
Takođe, bankari su bili veoma oprezni po pitanju procene da li će građani nakon dve godine biti u stanju da vraćuju nešto veću mesečnu ratu jer nije izvesno da bi u tom periodu životni standard skočio da se novo mesečno opterećenje ne bi osetilo. Sada su na potezu premijer Mirko Cvetković, kao i predstavnici NBS koji bi u narednih nekoliko dana morali da daju konačan odgovor na najnoviji predlog banaka.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik