Posle švajcarskih kompanija „Glenkor“ i „Trafigur“, interesovanje za preradu zlatonosnog koncentrata iz rudnika „Čoka Marin“, u pismu o namerama upućenom menadžmentu Rudarsko-topioničarskog basena „Bor“, iskazala je i kanadska kompanija „Rezervoar minerals ink“, iz Vankuvera. Uz „Čoka Marin“, Kanađani su, kako se navodi u pismu o namerama, zainteresovani za zajedničku eksploataciju podzemnog ležišta bakra i zlata „Borska reka“, što je najveći rudni potencijal koji ima RTB „Bor“. Po dosadašnjim ispitivanjima, prosečan sadržaj bakra u tom ležištu varira od 0,8 do 1,2 procenta, što je gotovo pet puta više nego u basenskim ležištima koja se trenutno otkopavaju. Iz „Borske reke“, za čije je aktiviranje neophodno investirati najmanje 150 miliona evra, moguće je dobiti gotovo četiri miliona tona bakra, koliko je tog metala dobijeno tokom jednovekovnog rudarenja u Boru. Uz to, ovo ležište u sebi krije i blizu 130 tona zlata i više od 1.000 tona srebra, a dosadašnja istraživanja su i dokazala da se sadržaj bakra i plemenitih metala u rudi povećava kako se silazi u dublje delove tog ležišta.
Posle švajcarskih kompanija „Glenkor“ i „Trafigur“, interesovanje za preradu zlatonosnog koncentrata iz rudnika „Čoka Marin“, u pismu o namerama upućenom menadžmentu Rudarsko-topioničarskog basena „Bor“, iskazala je i kanadska kompanija „Rezervoar minerals ink“, iz Vankuvera.
Uz „Čoka Marin“, Kanađani su, kako se navodi u pismu o namerama, zainteresovani za zajedničku eksploataciju podzemnog ležišta bakra i zlata „Borska reka“, što je najveći rudni potencijal koji ima RTB „Bor“. Po dosadašnjim ispitivanjima, prosečan sadržaj bakra u tom ležištu varira od 0,8 do 1,2 procenta, što je gotovo pet puta više nego u basenskim ležištima koja se trenutno otkopavaju.
Iz „Borske reke“, za čije je aktiviranje neophodno investirati najmanje 150 miliona evra, moguće je dobiti gotovo četiri miliona tona bakra, koliko je tog metala dobijeno tokom jednovekovnog rudarenja u Boru. Uz to, ovo ležište u sebi krije i blizu 130 tona zlata i više od 1.000 tona srebra, a dosadašnja istraživanja su i dokazala da se sadržaj bakra i plemenitih metala u rudi povećava kako se silazi u dublje delove tog ležišta.
Duplirana proizvodnja
U poslednje tri godine, proizvodnja zlata iz rudnika u sastavu RTB „Bor“ je duplirana. Samo u prvih pola godine, ovde je proizvedeno oko 700 kilograma tog plemenitog metaka, a nadležni očekuju da će godišnja proizvodnja zlata, koja je ovih dana dostigla istorijski maksimum od 60.000 dolara po kilogramu, otvaranjem novh zlatonosnih ležišta, uskoro iznositi - dve tone!