Košarac: I BiH kao Srbija treba da zaštiti proizvođače čelika

Bez autora
Jan 29 2026

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac izjavio je da odluka Srbije o privremenom ograničavanju uvoza pojedinih proizvoda od gvožđa i čelika iz BiH predstavlja posljedicu uvođenja obračunavanja Mehanizma prekograničnog usklađivanja cijene ugljenika (CBAM) za zemlje zapadnog Balkana, te naveo da i BiH razmatra mogućnost da primjeni sličnu mjeru.

"Došli smo u fazu da se zemljama zapadnog Balkana obračunava CBAM. Mjera Srbije je posljedica uvođenja CBAM-a i ponovo je do EU i Evropske energetske zajednice", rekao je Košarac.

Mjera zaštite domaćih proizvođača

On je pojasnio da je riječ o mjerama zaštite domaćih proizvođača od uvoza, te iznalaženju mogućnosti da se plasiraju njihovi proizvode na teritoriji svoje zemlje. Košarac ističe da je neophodno da i BiH donese zaštitnu mjeru na isti način, te da se pogrešno interpretira ono što je učinila Srbija.

"Srbija je uvela kvote. Mi razmišljamo o prijedlozima uvođenja kvota ili carina kako bismo zaštitili proizvođače čelika u BiH da bi mogli da proizvode plasiraju na teritoriji Federacije BiH i Republike Srpske. Smatram da bi to bila popularna mjera da zaštitimo domaću proizvodnju", rekao je Košarac, prenosi Srna.

Prijedlozima do rješenja

On je ukazao da već postoje određeni prijedlozi i da teče proces usaglašavanja sa institucijama Federacije BiH i Republike Srpske kako bi se došlo do rješenja jer se domaći proizvođači moraju zaštiti.

Vlada Srbije je donijela uredbu o uvođenju privremene mjere za obezbjeđenje ekonomske stabilnosti industrija od strateške važnosti, kojom se od 1. januara do 30. juna ograničava uvoz pojedinih proizvoda od gvožđa i čelika.

Uredba obuhvata grupe proizvoda koji se tiču BiH i to - rebrasti betonski čelik i toplo valjanu žicu u koturu, kao i rebrasti betonski čelik u šipkama.

Mjera se uvodi na period od šest mjeseci i sprovodiće se kroz sistem tarifnih kvota, nakon čijeg popunjavanja će se na uvoz ovih proizvoda primjenjivati carina od 50 odsto. 


Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik