Filijali Poreske uprave u Kragujevcu prijavu za godišnji porez na dohodak građana u 2010. godini podnele su 303 osobe iz tog grada. Najveći prihod prijavio je privatni preduzetnik koji je u prošloj godini zaradio više od 15,5 miliona dinara i ukupan iznos njegovog poreza iznosi preko 1,8 miliona dinara.Najbogatiji Kragujevčanin u 2009. godini, takođe preduzetnik, prijavio je prihod veći od "kolege" u 2010. godini" za oko sedam miliona dinara i njegov porez je bio tri miliona dinara.
Filijali Poreske uprave u Kragujevcu prijavu za godišnji porez na dohodak građana u 2010. godini podnele su 303 osobe iz tog grada.
Najveći prihod prijavio je privatni preduzetnik koji je u prošloj godini zaradio više od 15,5 miliona dinara i ukupan iznos njegovog poreza iznosi preko 1,8 miliona dinara.
Najbogatiji Kragujevčanin u 2009. godini, takođe preduzetnik, prijavio je prihod veći od "kolege" u 2010. godini" za oko sedam miliona dinara i njegov porez je bio tri miliona dinara.
Rukovodilac sektora za obrazovanje i komunikaciju Regionalnog centra Poreske uprave u Kragujevcu Marina Vulović rekla je agenciji Beta da struktura "milionera" nije izmenjena u odnosu na prethodni period.
"Po broju podnetih prijava prednjače profesori Univerziteta, doktori medicine, preduzetnici, zaposleni u bankama, diplomirani ekonomisti i diplomirani pravnici", rekla je Vulovićeva.
Na području 38 gradova i opština u Srbiji koji su u nadležnosti Regionalnog centra Kragujevac podneto je oko 1.250 prijava a najveći prihod je prijavio preduzetnik iz Aranđelovca oko 50,5 miliona dinara.
Slede preduzetnik iz Paraćina koji je prijavio preko 35,7 miliona dinara i preduzetnik iz Kruševca preko 35,5 miliona dinara.
Podaci su preliminarsni i biće konačni kada se završi postupak kancelarijske kontrole.
Poresku prijavu za utvrđivanje godišnjeg poreza na dohodak građana za 2010. godinu bili su obavezni da do 15. marta 2010. godine podnesu osobe koje su ostvarile dohodak veći od trostrukog iznosa prosečne godišnje zarade po zaposlenom, što iznosi 1.708.200 dinara.
Reč je o dohotku koji čine zarade, umanjene za plaćene poreze i doprinose, prihodi od samostalne delatnosti, od nepokretnosti, autorskih prava i intelektualne svojine, prihodi od osiguranja.
Građanin koji ne podnese poresku prijavu ili je podnese sa zakašnjenjem, odnosno da netačne podatke u prijavi, biće novčano kažnjen od 5.000 do 50 hiljada dinara.
Ako je nepodnošenjem prijave izbegnuto plaćanje poreza novčana kazna je u visini od dvostrukog do desetostrukog iznosa poreskog duga, a najmanje 5.000 dinara.