U vreme kada prosečnoj porodici nedostaje oko 300 evra mesečno za osnovne životne potrebe, jasno je da je sve manje onih koji mogu da deo kućnog budžeta odvoje za štednju. Međutim, jedini način da se obezbedi novac za školovanje dece, lečenje i za neke druge potrebe koje će uslediti tek za nekoliko godina jeste da se svakog meseca odvoji, zapravo uštedi bar par desetina evra. Što je veći rizik veća je i dobit, pravilo je koje važi i kada se bira najisplativija dugoročna štednja. Na duže staze, najviše može da se zaradi ako se kupe akcije firme čije je poslovanje u usponu, tvrde poznavaoci. Investicioni fondovi su manje rizični, ali je i prihod manji. Kod dečje štednje u banci, kamate iznose od pet do 6,5 odsto godišnje.
U vreme kada prosečnoj porodici nedostaje oko 300 evra mesečno za osnovne životne potrebe, jasno je da je sve manje onih koji mogu da deo kućnog budžeta odvoje za štednju.
Međutim, jedini način da se obezbedi novac za školovanje dece, lečenje i za neke druge potrebe koje će uslediti tek za nekoliko godina jeste da se svakog meseca odvoji, zapravo uštedi bar par desetina evra. “Blic” je istraživao koji su oblici dugoročne štednje najisplativiji i najsigurniji.
Što je veći rizik veća je i dobit, pravilo je koje važi i kada se bira najisplativija dugoročna štednja. Na duže staze, najviše može da se zaradi ako se kupe akcije firme čije je poslovanje u usponu, tvrde poznavaoci. Investicioni fondovi su manje rizični, ali je i prihod manji. Kod dečje štednje u banci, kamate iznose od pet do 6,5 odsto godišnje. Polise životnog osiguranja više imaju funkciju da zaštite porodicu korisnika ako se desi nesrećan slučaj, ali mogu biti i štednja u slučaju doživljenja polise.
To što akcije mogu da donesu najveću zaradu ne znači da će tako i biti jer može lako da se desi da se izgubi uloženi novac, upozorava Nenad Gujaničić iz brokerske kuće “Sinteza-invest”. Štednja u banci je najsigurnija, ali je i prinos niži, tvrdi on.
- Investicioni fondovi mogu biti specijalizovani za rast imovine i u tom slučaju ulažu uglavnom u akcije, a takvi fondovi u Srbiji su trenutno u minusu. Oni specijalizovani za očuvanje vrednosti manje su rizični jer uglavnom ulažu u obveznice stare devizne štednje ili trezorske zapise, ali je i prinos u ovim fondovima manji. Jedino u banci može da se predvidi kolika će biti zarada na uloženom novcu - navodi Gujaničić.
I polise osiguranja života mogu da se tretiraju kao dugoročna štednja, jer se isplaćuju i u slučaju doživljenja, a ne samo u slučaju smrti ili nesreće. Opcija štednje je atraktivna za mlađe, kažu stručnjaci, jer što se ranije počne s uplatom osiguranja, to je cena niža a ušteda veća. Takođe, budući da se u proizvod kalkuiše rizik, polisa je jeftinija za žene.
- Ako se muškarac od 35 godina starosti osigura na 20 godina, sa mesečnim uplatama od 30 evra, može da očekuje pokriće između 6.500 i 26.000 evra. Oko 6.500 evra se isplaćuje za slučaj smrti, te dodatnih 13.000 ukoliko je smrt posledica nesrećnog slučaja, a oko 26.000 evra ako iz nesrećnog slučaja proistekne trajni invaliditet osiguranog - kaže za “Blic” Vladimir Đurić, predsednik UO “Sava životnog osiguranja”.
Prema računici “Blica”, za 20 godina osiguranik iz primera je mesečnim uplatama već dostigao cifru od 7.200 evra, a osnovna isplata polise je 6.500 evra. U trenutku isplate, osigurana suma se uvećava za “pripisanu dobit”, procenat dobiti koju je ostvarila osiguravajuća kuća. Ta suma zavisi od poslovanja osiguravajućeg društva pa, ako je u “minusu”, onda nema dodatka na osnovnu sumu.
- Bez obzira na pompezno reklamiranje, ako osiguravajuća kuća ne posluje pozitivno, nema ni pripisane dobiti po polisama - kaže Đurić.
Ako se novac oroči na takozvanu dečju štednju, određena je kamata, pa može unapred da se izračuna kolika bi bila krajnja suma. Recimo, u “Banci Inteza”, kamate za “Bambino štednju” kreću se od pet do sedam odsto godišnje, zavisno od roka oročenja.
- Moguće je novac oročiti na minimalnih šest meseci pa do 17 godina. Za oročenje od 1.000 evra i uz kamatu od 6,25 odsto godišnje, na rok od 10 godina, ukupan iznos kamate je na kraju 750,19 evra - kažu u ovoj banci.
Jelena Petrović iz “Folks banke” kaže da dečja štednja u ovoj banci nije oročena. Novac je dostupan u bilo kom trenutku.
- Uplate na štedni tekući račun u ime deteta može otvoriti roditelj, a obračunava se kamata od pet odsto godišnje. Kamata za dinarske uloge pripisuje se mesečno, a za uloge u evrima poslednjeg dana u godini - navodi Petrović.