Grupa od 89 radnika Niteksa koji su se posle prodaje imovine ove firme na licitaciji održanoj pre tri meseca izjasnili za rad kod novog vlasnika, italijanske kompanije „Beneton“, još uvek ne zna da li će ostati u fabrici ili će morati da ode uz socijalni program, za koji se već izjasnilo 538 radnika. Ni radnici ni sindikati još nemaju bilo kakve informacije od predstavnika Benetona, ali se nadaju da će ih biti do kraja ove sedmice, pošto danas po podne u Srbiju dolazi direktor Beneton Srbije Flavio Simoneti, nakon godišnjeg odmora. Takva informacija je veoma važna za sudbinu radnika koji su se izjasnili za ostanak u Benetonu i koji su u neizvesnosti da li će raditi, ili će naknadno morati da se prijave za socijalni program. Njihovo testiranje obavila je jedna beogradska agencija, pre više od mesec dana, a tada im je rečeno da će rezultati biti poznati za desetak dana.
Grupa od 89 radnika Niteksa koji su se posle prodaje imovine ove firme na licitaciji održanoj pre tri meseca izjasnili za rad kod novog vlasnika, italijanske kompanije „Beneton“, još uvek ne zna da li će ostati u fabrici ili će morati da ode uz socijalni program, za koji se već izjasnilo 538 radnika, saopštili su sindikati u preuzetom Niteksu.
- Ni ti radnici ni sindikati još nemaju bilo kakve informacije od predstavnika Benetona, ali se nadamo da će ih biti do kraja ove sedmice, pošto danas po podne u Srbiju dolazi direktor Beneton Srbije Flavio Simoneti, nakon godišnjeg odmora. Takva informacija je veoma važna za sudbinu radnika koji su se izjasnili za ostanak u Benetonu i koji su u neizvesnosti da li će raditi, ili će naknadno morati da se prijave za socijalni program. Njihovo testiranje obavila je jedna beogradska agencija, pre više od mesec dana, a tada im je rečeno da će rezultati biti poznati za desetak dana - kaže za Danas predsednik fabričkog ASNS Miroslav Tasić.
Tasić dodaje da se „još uvek čekaju pozitivne vesti“ i iz Ministarstva ekonomije, pošto još nije počela ni isplata socijalnog programa radnicima koji su se izjasnili za tu opciju. Sindikati su u aprilu sa Ministarstvom postigli dogovor o socijalnom programu koji predviđa odlazak zaposlenih uz otpremninu od 300 evra po godini radnog staža ili isplatu deset prosečnih zarada. U programu postoji i mogućnost odlaska tekstilaca na tržište rada na kojem će primati novčanu nadoknadu do penzije. Od ukupnog broja radnika koji su se odlučili za socijalni program, 351 se opredelilo za otpremninu, 104 za deset prosečnih zarada, dok će 83 otići na tržište rada jer im je do penzije ostalo dve do pet godina.