U Mercedesu su razvili tzv. solarnu boju, koja bi mogla značajno povećati domet električnih vozila.
Jedna od glavnih mana električnih automobila i dalje je domet, odnosno vreme koje vozač mora provesti na punjaču. Istina, tehnologija napreduje, ali i korisnici postaju sve zahtevniji – što znači da je danas za mnoge i dodatnih desetak minuta punjenja luksuz koji sebi ne mogu da priušte.
U Mercedesu su zato prethodnih godina pokrenuli razvoj projekta tzv. solarne boje, koja bi mogla značajno povećati domet električnih vozila.
Prema najnovijim podacima, primena ovakvih premaza mogla bi obezbediti preko 14.000 kilometara dodatnog dometa godišnje – na primer, u Pekingu, što je više od prosečne godišnje kilometraže jednog vozača, piše Index.
Naravno, taj rezultat važi za idealne uslove, ali i uz pretpostavku da se automobil koristi do 39 kilometara dnevno. U tom slučaju, specijalni premaz generisao bi dovoljno energije za svakodnevnu vožnju.
Projekat se zasniva na upotrebi solarnih ćelija sa efikasnošću od 20%.
"Trenutni rezultati pokazuju da je moguće održavati stabilan izlazni napon od 800 volti, bez obzira na stanje napunjenosti i stanje pojedinačnih ćelija", navode u Mercedesu.To otvara vrata ka većem dometu, efikasnijem dvosmernom punjenju i novim modularnim rešenjima u konstrukciji električnih vozila.
Inovativni sistem kočenja bez habanja
Mercedes je čak i kočnice rešio da unapredi – i to na originalan način. Radi se na razvoju novog, održivog sistema kočenja u kojem kočnica više nije postavljena direktno na točak, već je integrisana u zatvorenu jedinicu motora i prenosa.
Prema tvrdnjama Mercedesa:
Napredna veštačka inteligencija za bezbedniju vožnju
Mercedes takođe sarađuje sa Univerzitetom Waterloo u Kanadi na razvoju neuromorfnog računarstva, tehnologije koja imitira način na koji ljudi razmišljaju.
To bi moglo učiniti AI obradu podataka znatno bržom i energetski efikasnijom.
Bezbednosni sistemi u automobilima bi zahvaljujući tome mogli: