Prema novom istraživanju Svjetskog vijeća za putovanja i turizam (WTTC), hrvatski sektor putovanja i turizma bilježit će ove godine snažan rast.
Prognozira se da će ove godine pridonijeti nacionalnom gospodarstvu s 21,3 milijarde eura, što nadmašuje razine prije pandemije, te da sektor brzo postaje jedan od najmoćnijih gospodarskih motora zemlje.
Stvaranje više vrijednosti
Predviđaju da će strani turisti
u Hrvatskoj ove godine potrošiti 16,1 milijardu eura, čak milijardu
više nego lani, odnosno 6,9 posto više. Godine 2035. potrošnja stranih
turista procijenjena je na velikih 19,6 milijardi eura.
Domaći turisti ove bi godine trebali u Hrvatskoj potrošiti oko 2,7 milijardi eura, 6,4 posto više nego lani. S međunarodnim posjetiteljima koji čine 85 posto potrošnje i gotovo 95 posto svih putovanja u slobodno vrijeme, Hrvatska nastavlja učvršćivati svoje mjesto favorita u Europi.
Prema istraživanju WTTC-a, očekuje se da će sektor podržavati 488.000 radnih mjesta u 2025. godini, a porast će na više od 564.000 do 2035. godine. Te brojke potkrjepljuju umjereni optimizam resornog ministra Tončija Glavine koji je ovih dana govorio o dobroj predsezoni i očekivanjima za ostatak godine.
“Do 1. svibnja imali smo 2,4 milijuna dolazaka i 6,7 milijuna noćenja, odnosno tri posto više dolazaka i četiri posto više noćenja nego prošle godine u istom razdoblju. Svi ti pokazatelji u skladu su i s najnovijim istraživanjem Europske turističke komisije, gdje je Hrvatska i dalje čvrsto pozicionirana u Top 10 najpoželjnijih destinacija, dok se za Poljake i Austrijance nalazi u Top 5 destinacija u koje će sputovati ovo proljeće i ljeto. Sve to ohrabruje nas dodatno za ovaj najintenzivniji dio godine, međutim, i dalje moramo posebno voditi brigu o cjenovnoj konkurentnosti”, rekao je Glavina.
Osim toga, WTTC je optimističniji od, primjerice, Hrvatske udruge turizma koja je nedavno zajedno s Udrugom poduzetnika u hotelijerstvu Hrvatske (UPUHH) i Deloitteom objavila rezultate istraživanja koji su pokazali da je ispred nas još jedna dobra turistička sezona, no, isto tako, da je postojeći model razvoja turizma iscrpljen te da bez poticanja investicija u hotelski smještaj domaći turizam gubi konkurentnost pred sve jačom mediteranskom konkurencijom.
Domaće turističke kompanije optimistično očekuju novu turističku sezonu – 81 posto bilježi porast rezervacija veći od šest posto u odnosu na isto razdoblje lani, a nastavno na to očekuju i blagi rast prihoda; 38 posto očekuje povećanje prihoda od tri do šest posto, a 57 posto očekuje rast prihoda veći od šest posto. No, i ove godine očekuje se da će rast troškova premašiti rast prihoda, što već godinama umanjuje profitabilnost sektora i njegov investicijski potencijal.
S obzirom na infrastrukturna ograničenja domaćeg turizma i višestruko niži udio hotelskog smještaja u odnosu na mediteransku konkurenciju, u kombinaciji s kontinuiranim padom profitabilnosti sektora, zaključak nalaza istraživanja je da je postojeći model razvoja turizma iscrpljen i da bez poticanja investicija u hotelski smještaj koji može stvoriti višu dodanu vrijednost i ojačati turističku potražnju izvan visoke sezone, hrvatski turizam u idućem razdoblju gubi konkurentnost pred sve jačom mediteranskom konkurencijom.
Dobra predsezona
U svakom slučaju, predsezonske
brojke su dobre. Na razini prva četiri mjeseca ostvareni su porasti od
tri posto sa 2,27 milijuna dolazaka turista i od četiri posto sa 6,4
milijuna noćenja, čemu su, kao i rezultatima u travnju ove godine,
pridonijeli uskrsni blagdani, koji su u četiri dana također donijeli
dvoznamenkasti porast fizičkog turističkog prometa u odnosu na iste
blagdane prošle godine, kada su bili ranije, u ožujku.
Prema podacima HTZ-a iz sustava eVisitor, stranih je turista u prva četiri mjeseca bilo 1,57 milijuna, a njihovih noćenja 4,8 milijuna, što su porasti od dva i četiri posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Domaćih 697 tisuća ili šest posto više turista nego u lanjska prva četiri mjeseca ostvarilo je 1,5 milijun noćenja ili tri posto više.