U BiH u porastu broj “loših” kredita

Bez autora
Feb 20 2012

BiH od 2008. godine do danas bilježi konstantan rast broja nekvalitetnih kredita, tako da je, prema procjenama, broj rizičnih zajmova u ukupnoj kreditnoj sumi prešao 12 odsto. Ekonomsko pravilo je da, kada udio loših kredita pređe sedam odsto, taj udio je veoma visok, mada u Centralnoj banci BiH kažu da još ne postoji razlog za brigu. Trenutni iznos nekvalitetnih kredita nema znatnijeg uticaja na likvidnost bankarskog sektora, jer je pogoršanje u kvalitetu kreditnog portfolija banaka u prvom redu uzrokovano problemima u otplati dugoročnih kredita. Trend rasta rizičnih kredita je vidljiv iz podataka Centralne banke BiH, koji pokazuju da je na kraju 2009. godine ukupan iznos rizičnih kredita bio 792,4 miliona KM, pri čemu je udio nekvalitetnih, u ukupnim kreditima, bio 5,9 odsto. Na kraju 2010. godine nekvalitetni krediti skočili su na čak 1,59 milijardi KM, odnosno 11,4 odsto vrijednosti ukupnih kredita, dok su, prema posljednjim zvaničnim podacima Centralne banke, s kraja trećeg kvartala 2011. godine nekvalitetni krediti iznosili 1,83 milijarde KM, odnosno 12,6 odsto vrijednosti ukupnih kredita.

U BiH u porastu broj “loših” kreditaBiH od 2008. godine do danas bilježi konstantan rast broja nekvalitetnih kredita, tako da je, prema procjenama, broj rizičnih zajmova u ukupnoj kreditnoj sumi prešao 12 odsto – pišu današnje “Nezavisne novine”.

List navodi da je ekonomsko pravilo da je, kada udio loših kredita pređe sedam odsto, taj udio veoma visok, mada u Centralnoj banci BiH kažu da još ne postoji razlog za brigu.

“Trenutni iznos nekvalitetnih kredita nema znatnijeg uticaja na likvidnost bankarskog sektora, jer je pogoršanje u kvalitetu kreditnog portfolija banaka u prvom redu uzrokovano problemima u otplati dugoročnih kredita”, saopštili su iz Centralne banke BiH.

Trend rasta rizičnih kredita je vidljiv iz podataka Centralne banke BiH, koji pokazuju da je na kraju 2009. godine ukupan iznos rizičnih kredita bio 792,4 miliona KM, pri čemu je udio nekvalitetnih, u ukupnim kreditima, bio 5,9 odsto. Na kraju 2010. godine nekvalitetni krediti skočili su na čak 1,59 milijardi KM, odnosno 11,4 odsto vrijednosti ukupnih kredita, dok su, prema posljednjim zvaničnim podacima Centralne banke, s kraja trećeg kvartala 2011. godine nekvalitetni krediti iznosili 1,83 milijarde KM, odnosno 12,6 odsto vrijednosti ukupnih kredita.

Iz Centralne banke BiH rekli su da je do značajnog porasta nekvalitetnih kredita došlo usljed pogoršanja makroekonomskih uslova i usporavanja kreditne aktivnosti banaka.

Član Upravnog odbora Udruženja banaka BiH i direktor NLB Razvojne banke Banjaluka Radovan Bajić ocijenio je da je iznos rizičnih kredita od 12 odsto veoma visok, ali da još ne ugrožava likvidnost banaka.

Izvršni direktor Udruženja ekonomista Republike Srpske – SWOT Saša Grabovac rekao je da rast nekvalitetnih kredita oslikava loše stanje privrede i pokazatelj je nedovoljno obazrivog načina na koji su banke dodjeljivale kredite za vrijeme velike kreditne ekspanzije.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik