Rejting agencija Standard and Poor’s potvrdila je kreditni rejting Srbije za dugoročno zaduživanje u domaćoj i stranoj valuti na nivou „BB-“, sa negativnim izgledima. Istovremeno, potvrđen je i kreditni rejting Srbije za kratkoročno zaduživanje na nivou „B“.Zadržavanju rejtinga, prema oceni agencije Standard and Poor’s, doprinelo je pre svega dosledno sprovođenje ambicioznog plana fiskalne konsolidacije i strukturnih reformi, potvrđenog aranžmanom sa MMF-om. Pored toga, procenjuje se da će fiskalni deficit i u narednim godinama imati trend smanjenja, a kao rezultat toga se očekuje i zaustavljanje rasta javnog duga 2016. godine.
Rejting agencija Standard and Poor’s potvrdila je kreditni rejting Srbije za dugoročno zaduživanje u domaćoj i stranoj valuti na nivou „BB-“, sa negativnim izgledima. Istovremeno, potvrđen je i kreditni rejting Srbije za kratkoročno zaduživanje na nivou „B“.
Zadržavanju rejtinga, prema oceni agencije Standard and Poor’s, doprinelo je pre svega dosledno sprovođenje ambicioznog plana fiskalne konsolidacije i strukturnih reformi, potvrđenog aranžmanom sa MMF-om. Pored toga, procenjuje se da će fiskalni deficit i u narednim godinama imati trend smanjenja, a kao rezultat toga se očekuje i zaustavljanje rasta javnog duga 2016. godine, navodi se u saopštenju Narodne banke Srbije (NBS).
Slično, očekuje se i dalje smanjenje deficita tekućeg računa usled bržeg rasta izvoza.
Agencija Standard and Poor’s pozitivno ocenjuje dosadašnje napore Vlade u pogledu fiskalne konsolidacije i strukturnih reformi. Očekuje se značajno smanjenje fiskalnog deficita u naredne tri godine, što će biti rezultat povećanja naplate poreskih prihoda i istovremenog smanjenja rashoda. Međutim, napominje se da trajne efekte fiskalne konsolidacije nije moguće očekivati ukoliko se ne reformišu najveća javna i državna preduzeća.
U pogledu kretanja ekonomske aktivnosti, Standard and Poor’s u 2015. predviđa stagnaciju, uz napomenu da se pozitivan doprinos kretanju ekonomske aktivnosti očekuje po osnovu rasta industrijske proizvodnje i investicija, a negativan po osnovu finalne potrošnje usled mera fiskalne konsolidacije. Dodatno, navodi se da rizik naviše predstavlja moguće značajno povećanje proizvodnje u železari.
Konstatuje se da je inflacija u ovom momentu ispod donje granice dozvoljenog odstupanja od cilja, pre svega usled niske uvozne inflacije i izostanka prethodno očekivanog povećanja regulisanih cena.
Kada je reč o bankarskom sektoru, Standard and Poor’s smatra da je on u celini stabilan. U saopštenju se konstatuje da određeni rizik potiče od udela grčkih banaka u domaćem bankarskom sistemu, ali se, sa druge strane, navodi njihova visoka kapitalna adekvatnost. Dodatno, stabilnosti finansijskog sistema doprineće, prema njihovim rečima, i preventivne mere NBS, stoji u saopštenju.