Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da je u petak potpisan aneks postojećeg ugovora o gasnom aranžmanu sa Rusijom koji će važiti od 1. juna do 30. septembra, a kojim je obezbeđeno 6,1 milion metara kubnih gasa dnevno po ceni od 290 evra i najavio da će gas za privredu biti jeftiniji.
Bajatović je rekao da gas za domaćinstva, kao što je ranije najavljeno, neće poskupeti u narednom periodu, dok će za privredu biti i jeftiniji sa novim aranžmanom, ako ne bude nekih većih poremećaja na tržištu.
Postojeći aranžman o snabdevanju Srbije ruskim gasom ističe krajem maja, a Bajatović navodi da su aneksom produženi isti uslovi, kao i da je cena dogovorena po naftnoj formuli.
Rekao je za RTS da gas na TTF berzi trenutno košta 360 evra za 1.000 kubnih metara
''To znači da smo dobro prošli'', istakao je Bajatović.
Naveo je da to u praksi znači nekoliko stvari, a pre svega da ćemo moći da popunimo skladište u Mađarskoj sa dodatnih 150 miliona, kao i da će biti popunjeno skladište gasa Banatski dvor do početka grejne sezone.
''U delu skladišta Gasproma biće 385 miliona metara kubnih gasa, a u skladištu Srbijagasa u Banatskom Dvoru takođe 385 miliona metara kubnih, što znači da smo se dobro obezbedili za zimu'', naglasio je Bajatović.
On je kazao da nisu problem količine gasa, već što se sve zemlje sada interesuju za Turski tok kao jedini pravac u Evropi koji funkcioniše navodeći da ugovor Gasproma sa Turskom ističe 31. decembra i da su svi ''napali'' taj pravac.
Naglasio je da je cilj Srbije da sa Rusijom postigne dogovor o isporuci osam miliona kubnih metara dnevno, koja će biti stabilna i garantovana, a po ceni koja će, kako je rekao, biti kombinacija naftne formule i TTF-a, kao i da se obezbedi četiri miliona kubnih metara dopune u najhladnijim danima.
''Rusi mogu da garantuju do dva, 2,5 miliona kubika u ovim uslovima. A onih jedan i po što nam nedostaje, možda bi mogli da daju iz Banatskog Dvora, ali videćemo kako ćemo da rešimo probleme logistike. Ta četiri miliona će biti po ceni koja se naziva - best effort. Dakle, najbolja cena'', rekao je Bajatović.
Dodao je da će sledeća runda razgovora biti između 18. i 21. juna, na Ekonomskom forumu u Sankt Petersburgu.
''Mislim da ćemo tu biti vrlo blizu potpisivanja. Pretpostavljam u momentu kad budu gotovi razgovori sa Turskom, razgovori oko još nekih logističkih problema, to se tiče i Bugarske, i drugih rizika'', rekao je Bajatović i dodao da očekuje da će ugovor biti potpisan na najmanje tri godine.
Naveo je da su sve spekulacije u javnosti da nešto nije u redu netačne i naglasio da će Srbija imati dovoljno gasa.
Govoreći o tome da Brisel najavljuje nove sankcije koje bi obuhvatile i ruski gas, na šta je oštro reagovala Mađarska, i da li to može da ugrozi snabdevanje Srbije, Bajatović je rekao da su jedan od razloga zašto do septembra neće biti potpisan dugoročni ugovor za srpsko tržište, upravo Mađarska i Slovačka i pitanje kako će funkcionisati Severni tok.
''Mi moramo da snabdevamo Mađarsku, koja je potpisala flet na 22 miliona dnevno i moramo da snabdevamo Slovačku ukoliko ne proradi ukrajinski pravac'', rekao je Bajatović.
Kada je reč o najavljenim sankcijama, Bajatović je ukazao da Evropa 20 odsto gasa kupuje od Rusije i da su 37 odsto su u prošle godine kupili 2024. više nego 2023.
Kako je rekao, dodatni problem za Evropu je što Amerikanci ne mogu da isporuče više gasa.
''Oni bi morali da rade novu preradu, novu industriju, nove brodove... I to Evropljani znaju. Najveći problem će biti finansijski deo. Ako zatvore sve tokove plaćanja, postavlja se pitanje kako će to delovati na odnos ruske strane prema celom tom pitanju'', rekao je Bajatović.
Na pitanje kakve su mogućnosti da Srbija, u slučaju potrebe, poveća količine gasa iz grčkog LNG terminala u Aleksandropolisu, Bajatović je rekao da je to trenutno jako teško pitanje jer taj terminal ne radi, a da će uskoro biti osposobljen da radi do 25 odsto kapaciteta.
Naveo je da terminal u Aleksandropolisu 2026.godine mora da uđe u remont i da neće raditi celu godinu, kao i da je problem što ne postoji odgovarajuća gasna infrastruktura koja podržava rad tog terminala.
''Vrlo je komplikovano. Mislim da do 2028-29.godine ne možemo računati na stabilnost snabdevanja tih 300 miliona metara kubnih, koliko smo dogovorili'', rekao je Bajatović.
Na pitanje može li se desiti možda da Bugarska ''zavrne slavine'', Bajatović je kazao da je bio jedan takav pokušaj, ali da to u ovom momentu nij realno, ne samo zbog Bugarske i Mađarske, već i zato što bi time na neki način bili kažnjeni narodi u jugoistočnoj Evropi.
''Privreda Evrope je u recesiji. Mislim da oni (Evropa) neće smanjiti kupovinu gasa, ali će opteretiti cenu ruske nafte i ruskog gasa da bi prikazali te njihove političke marifetluke. Matematički gledano bez ruskog gasa u skorom vremenu nema rešenja gasne jednačine za Evropu'', rekao je Bajatović.