Sudeći prema dostupnim pokazateljima za april i maj 2015. godine, pozitivan trend ekonomske aktivnosti u BiH iz prvog tromjesečja je po svemu sudeći nastavljen i donekle ojačan u drugom kvartalu, navodi se u makroekonomskoj analizi Direkcije za ekonomsko planiranje.Nakon što je u prvom tromjesečju ostvaren realni godišnji rast od 2,1% podaci industrije, trgovine i vanjske trgovine ponajviše ukazuju na daljnje jačanje aktivnosti u drugom tromjesečju.
Sudeći prema dostupnim pokazateljima za april i maj 2015. godine, pozitivan trend ekonomske aktivnosti u BiH iz prvog tromjesečja je po svemu sudeći nastavljen i donekle ojačan u drugom kvartalu, navodi se u makroekonomskoj analizi Direkcije za ekonomsko planiranje.
Nakon što je u prvom tromjesečju ostvaren realni godišnji rast od 2,1% podaci industrije, trgovine i vanjske trgovine ponajviše ukazuju na daljnje jačanje aktivnosti u drugom tromjesečju. Tako je nominalni rast robnog izvoza ubrzan sa 2,7% u prvom tromjesečju na 7,4% u periodu april‐maj u odnosu na isti period prethodne godine.
Ovo je donekle bilo praćeno rastom prerađivačke industrije naročito u maju kada proizvodnja bilježi rast od 2,5% u odnosu na prethodni mjesec.
S druge strane, čini se da je rast dodatno bio podstaknut i domaćom tražnjom. Naime, rast PDV prihoda (prema poreskim prijavama) od 2,8% (g/g), uz realno povećanje maloprodajnog prometa od 9,6% (g/g) u prvih pet mjeseci ukazuju na rast finalne potrošnje. Pored toga, godišnji rast (redovnog) uvoza kapitalnih dobara od 9,1% u periodu april‐maj nakon negativne stope u prvom tromjesečju ukazuju na postepeno jačanje investicija u drugom tromjesečju.
Jačanje domaće tražnje je neminovno dovelo do jačanja robnog uvoza koji je nakon nominalnog smanjenja u prvom tromjesečju rastao stopom od 2,2% tokom perioda april‐maj u odnosu na isti period prethodne godine. Time je samo usporeno nominalno smanjenje vanjskotrgovinskog deficita iz prvog tromjesečja, tako da je deficit nakon pet mjeseci 2015 godine bio za 5,8% niži u odnosu na 2014 godinu.
Ipak, kretanje izvoznih i uvoznih cijena iz prvog tromjesečja ukazuje da je pozitivan doprinos vanjske trgovine bio znatno slabiji u realnom smislu, zaključuije se u analizi.