Izdavanje elektronskih građevinskih dozvola i objedinjena procedura ubrzaće izgradnju i smanjiti troškove. Sertifikaciono telo PKS izdaje kvalifikovane elektronske sertifikate koji su neophodni za dobijanje građevinskih dozvola.Elektronske dozvole su veliki napredak, ali još uvek ima i određenih „dečjih bolesti“ koje treba prevazići u periodu uhodavanja. Elektronsko izdavanje dozvola zastupljeno je svuda u svetu i olakšaće posao investitorima i projektantima, ali i ubrzati gradnju.
Izdavanje elektronskih građevinskih dozvola i objedinjena procedura ubrzaće izgradnju i smanjiti troškove. Sertifikaciono telo PKS izdaje kvalifikovane elektronske sertifikate koji su neophodni za dobijanje građevinskih dozvola, istaknuto je u PKS.
Elektronske dozvole su veliki napredak, ali ima i određenih „dečjih bolesti“ koje treba prevazići u periodu uhodavanja, rekao je Viktor Kobjerski, sekretar Udruženja za građevinarstvo PKS na okruglom stolu „Postupak sprovodenja objedinjene procedure za izdavanje građevinske dozvole i primena softverske aplikacije“.
Današnji skup u PKS organizovan je, kako bi svi koji imaju neki problem mogli da ga reše uz pomoć stručnjaka PKS i ostalih učesnika u tom procesu, istakao je Kobjerski. Elektronsko izdavanje dozvola, po njegovim rečima, zastupljeno je svuda u svetu i olakšaće posao investitorima i projektantima, ali i ubrzati gradnju.
U Srbiji su primenjena najbolja iskustva iz sveta, a posebno iz Mekedonije koja efikasno izdaje elektronske građevinske dozvole.
Dušan Berdić, šef službe Sertifikacionog tela PKS, objasnio je da Komora ima svoje sertifikaciono telo, jedno od šest sertifikacionih tela u Srbiji koje se bavi izdavanjem kvalifikovanih elektronskih sertifikata neophodnih u novoj proceduri za dobijanje građevinskih dozvola.
“Izašli smo u susret privredi da se što pre obezbedi dovoljan broj sertifikata. Ova procedura će značajno da ubrza izdavanje dozvola i smanji troškove, što je do sada bio veliki problem”, istakao je Berdić.
Državni sekretar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Damnjanović podsetila je da se od 1. januara zahtev za dobijanje dozvole može poslati samo elektronskim putem. U narednih šest meseci na pet mesta u Srbiji, uglavnom u regionalnim privrednim komorama, biće organizovana pomoć za sve kojima je potrebna u primeni aplikacije za dobijanje elektronske dozvole, najavila je državna sekretarka.
Od 4. januara Agencija za privredne registre dobila je više od 800 zahteva za pomoć, od čega je 600 već rešeno.
Sistem elektronskih dozvola počeo je da radi 4. januara i pristupa mu se putem sajtova APR, Ministarstva građevinarstva i sajtova lokalnih samouprava, kao i na sajtu www.građevinskedozvole.rs.
Zahteve za dozvole može da podnese lica koja poseduju elektronski sertifikat. Minimum tehničkih uslova za pristupanje sistemu e-dozvola podrazumeva da korisnik poseduje računar sa Windows XP operativnim sistemom, noviji internet pretraživač i internet sa brzinom download-a od 1Mbps i upload-a od 0,5Mbps.
Sistem je jednostavan jer se kroz proceduru prolazi u pet koraka, biranjem opcija iz padajućih menija. Omogućeno je praćenje toka rešavanja zahteva, podnosilac i institucije uključene u proceduru dobijaju e-mail obaveštenja o statusu predmeta. Softver upozorava službenike na rokove za postupanje po zahtevu. Dokumenti se digitalno potpisuju zbog čega je nemoguća njihova zloupotreba i naknadna modifikacija.
NALED je obezbedio donaciju od 400.000 evra za izradu softvera za e-dozvole, a novac su donirale vlade Nemačke i Švajcarske preko GIZ Otvorenog regionalnog fonda za modernizaciju opštinskih usluga i Švajcarske razvojne agencije.