Fiskalni računi pod lupom poreznika

Bez autora
Aug 10 2014

Svaki treći lokal u Srbiji ne izdaje fiskalne račune. Poreska inspekcija zatvorila je 275 objekata. Poreski inspektori rigorozno proveravaju izdavanje fiskalnih računa i da li ima rada na crno.Za one koji ne poštuju zakon predviđene su visoke kazne. Za dve nedelje obavljeno je gotovo tri hiljade kontrola. U 30 odsto slučajeva utvrđene su nepravilnosti. Poreznici kažu da će kontrole biti stalne i očekuju veći priliv novca u državni budžet.

Fiskalni računi pod lupom poreznikaSvaki treći lokal u Srbiji ne izdaje fiskalne račune. Poreska inspekcija zatvorila je 275 objekata.

Poreski inspektori rigorozno proveravaju izdavanje fiskalnih računa i da li ima rada na crno. Za one koji ne poštuju zakon predviđene su visoke kazne. Za dve nedelje obavljeno je gotovo tri hiljade kontrola. U 30 odsto slučajeva utvrđene su nepravilnosti.

 Poreznici kažu da će kontrole biti stalne i očekuju veći priliv novca u državni budžet.

U Srbiji se svaki treći fiskalni račun - ne izdaje. Poreznici apeluju na privrednike da legalno posluju, a građane pozivaju da traže račune. Tako će, kažu, državna kasa biti punija, a život bolji.

Legalno poslovanje u našoj zemlji je sve teže, kažu u Uniji poslodavaca Srbije.

Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije kaže da je neplaćanje PDV-a veliki problem za one poslodavce koji plaćaju, jer ovi drugi su u neuporedivo boljem položaju.

"Jer 20 odsto koji ostaju takvim nesavesnim poslodavcima su velika korist za njih, a velika šteta i za državu i za poslodavce koji svoje obaveze ispunjavaju, tako da predstavljaju jednu veliku nelojalnu konkurenciju", kaže Atanacković.

Poreznicima je jasan signal kada poreski obveznik gotovo uvek evidentira promet preko platnih kartica, a retko gotovinom, pa će mu oni ubrzo zakucati na vrata.

Dragan Agatunović iz Poreske uprave Srbije kaže da su sve delatnosti gde dolazi do prometa gotovim novcem kao što su trgovina, ugostiteljstvo, usluge podložne neevidentiranju prometa preko fisklalne kase.

"Poreska uprava na osnovu sopstvene analize rizika utvrđuje spisak onih kod kojih je potrebno izvršiti kontrole, a na osnovu utvrđenih nepravilnosti iz prethodnog perioda", rekao je Agatunović.

U tokovima novca u Evropskoj uniji siva ekonomija učestvuje sa 15 odsto. U Srbiji je taj procenat gotovo dva i po puta veći. Ministarstvo finansija procenjuje da će se zbog jače borbe protiv sive ekonomije u narednih šest meseci u državnu kasu sliti dodatnih sto miliona evra.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik