Narodna Banka Srbije na kursnu listu ubacila je kineski juan, ali to ne znači da ga možete kupovati ili prodavati jer ga u menjačnicama još uvek nema. Od kineske valute, kao pete monete na svetu u Srbiji se očekuje mnogo.Ono što je ranije najavljivala Narodna Banka Srbije je i ispunila. Od 12. januara na kursnoj listi, prvi put, nalazi se i kineski juan za koji treba izdvojiti 16,69 dinara.
Narodna Banka Srbije na kursnu listu ubacila je kineski juan, ali to ne znači da ga možete kupovati ili prodavati jer ga u menjačnicama još uvek nema. Od kineske valute, kao pete monete na svetu u Srbiji se očekuje mnogo.
Ono što je ranije najavljivala Narodna Banka Srbije je i ispunila. Od 12. januara na kursnoj listi, prvi put, nalazi se i kineski juan za koji treba izdvojiti 16,69 dinara.
"Očekujemo da uvođenje kineske valute u listu valuta kojom se trguje doprinese daljem unapređenju saradnje sa Republikom Kinom i omogući priliv kineskih investicija u Srbiju i u kineskoj valuti", izjavio je Branislav Zoroja iz Sektora za monetarne operacije Narodne banke Srbije.
Predlog da se kineska valuta nađe na našem tržištu, inicirala je Privredna Komora Beograda jer smatraju da će na taj način doprineti daljem razvoju i ekonomskoj saradnji dve zemlje kao i da će uticati na sniženje troškova privrednika.
"Potpisani su brojni sporazumi sa komorama kineskim, komorama Pekinga i drugih gradova, zatim privrednim asocijacijama, a u poslednje vreme su potpisani i sporazumi na nivou privrednika, posebno u oblasti građevinarstva, energetike i turizma", navela je Vera Dostanić, sekretar udruženja Privredne komore Beograda.
Međutim, u menjačnicama juana još uvek nema.
"Još ni jedna banka u Srbiji nema na svojoj kursnoj listi za efektivu juan. Tako da u ovom trenutku juan još uvek niko ne kupuje i ne prodaje", kazala je Karolina Herbut iz Udruženje menjača Srbije.
Za ekonomistu Sašu Đogovića uvođenje juana znači olakšicu kineskim investitorima, dok politički analitičar Dragan Trailović smatra da je ovo itekako dobar ekonomsko – politički potez.
"Trebalo je to da se uradi ranije i moglo je da se uradi ranije bio bi dobar signal ne samo ekonomski, već i signal političke volje Srbije da poveća svoju saradnju i trgovinu sa Kinom koja je znamo sada već i prva ekonomija sveta", ocenjuje Dragan Trailović iz Centra za azijske studije.
Nezaobilazni sagovornici ove priče su kineski državljani koji godinama žive i rade u Srbiji. O dolasku njihove valute u našu zemlju ipak malo znaju.
Osim manjih prodavaca, kineske kompanije su godinama prisutne na našem tržištu gde grade autoputeve, mostove i tunele. Pupinov most otvoren je nedavno tokom trajanja Samita Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope kada su dogovoreni i potpisani značajni sporazumi.