Zvanični razgovori delegacija Srbije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), tokom kojih će biti razmatrana makroekonomska situacija i ciljevi i mere ekonomske politike Vlade Srbije, koji bi predstavljali osnovu za zaključivanje aranžmana sa tom međunarodnom finansijskom institucijom, počeli su u Begradu u utorak, 4. novembra.Novi aranžman sa MMF-om, ukoliko bude sklopljen, uticaće na povećanje kredibiliteta ekonomske politike Srbije, veću kontrolu rada javnih preduzeća, nadgledanje reformi i mogućnost refinansiranja kredita koji na naplatu dolaze 2017. godine.
Zvanični razgovori delegacija Srbije i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), tokom kojih će biti razmatrana makroekonomska situacija i ciljevi i mere ekonomske politike Vlade Srbije, koji bi predstavljali osnovu za zaključivanje aranžmana sa tom međunarodnom finansijskom institucijom, počeli su u Begradu u utorak, 4. novembra.
Novi aranžman sa MMF-om, ukoliko bude sklopljen, uticaće na povećanje kredibiliteta ekonomske politike Srbije, veću kontrolu rada javnih preduzeća, nadgledanje reformi i mogućnost refinansiranja kredita koji na naplatu dolaze 2017. godine.
To su danas ocenili urednici časopisa Makroekonomske analize i trendovi (MAT) Vladimir Vučković, Stojan Stamenković i Miladin Kovačević na predstavljanju novog broja ovog časopisa koji izdaju Ekonomski institut i Privredna komora Srbije (PKS).
Ekonomista Stojan Stamenković rekao je da bi Srbija mogla da postigne trogodišnji aranžman sa MMF-om. On misli da je Misija MMF-a na razgovore u Beograd došla raspoložena za postizanje trogodišnjeg sporazuma o aranžmanu, ma kako se zvao. Stamenković je ukazao da će Misija MMF-a pohvaliti reformske zakone koje je poslednjih meseci donela Srbija, ali da će i reći da reforme moraju da se nastave, pogotovo u delu koji se tiče olakšavanja investicija, kao što je efikasnije zakonodavstvo.
Vladimir Vučković smatra da bi novi aranžman sa MMF-om trebalo da doprinese povećanju kredibiliteta domaće ekonomske politike, nižim kamatnim stopama za zaduživanje koje nam predstoji i većem prilivu stranih direktinih investicija. Takođe, aranžman će uticati na veću kontolu rada javnih preduzeća i ostalih preduzeća u državnom vlasništvu, ali i na nadgledanje procesa reformi, kako ne bi došlo do napuštanja koloseka na kojem se trenutno zemlja nalazi, kao i eventualnog odustajanja od procesa racionalizacije u javnom sektoru zbog socijalnih i političkih prilika, navodi se u saopštenju PKS.
Miladin Kovačević je naglasio da je aražman sa MMF-om posebno važan, jer će stvoriti mogućnost za bolju kontrolu javnog duga. On je mišljenja da ćemo fiskalnom konsolidacijom zaustaviti rast javnog duga u jednom trenutku, ali da on neće prestati da bude teret i biće potreban dodatni napor da se javni dug delimično refinansira. Kako je objasnio, skupe kredite koji na naplatu dospevaju 2017. godine trebalo bi refinansirati jeftinijim sa dužim rokovima otplate. Ekonomisti su ocenili predstavnici MMF-a neće gajiti veliki optimizam u pogledu stope privrednog rasta Srbije u naredne dve ili tri godine, ali da će dobro prihvatiti ekonomske mere koje su preduzete, kao što su izmene Zakona o radu i ostalih zakonskih akata, dodaje se u saopštenju.