Lakši pristup elektronskim uslugama

Bez autora
Feb 05 2012

Država planira da, u narednom periodu, posveti više pažnje razvoju nacionalne širokopojasne mreže, što bi građanima i firmama omogućilo lakši pristup velikom broju elektronskih servisa i usluga, svuda i u svakom trenutku. Vlada Srbije upravo je formirala radnu grupu koja će definisati projekat izgradnje nacionalne širokopojasne mreže. Osnovni zadatak savremenog društva je da se svakom građaninu obezbedi pristup širokopojasnoj mreži.Ovakvim pristupom građanima će biti omogućeno da pored telefona, interneta i televizije, mogu da koriste i veliki broj savremenih servisa i usluga kao što su e-poslovanje, e-bankarstvo, e-trgovina, e-obrazovanje i e-zdravstvo.

Lakši pristup elektronskim uslugamaDržava planira da, u narednom periodu, posveti više pažnje razvoju nacionalne širokopojasne mreže, što bi građanima i firmama omogućilo lakši pristup velikom broju elektronskih servisa i usluga, svuda i u svakom trenutku.

Vlada Srbije upravo je formirala radnu grupu koja će definisati projekat izgradnje nacionalne širokopojasne mreže.

- Osnovni zadatak savremenog društva je da se svakom građaninu obezbedi pristup širokopojasnoj mreži - objašnjava za „Novosti“ Stefan Lazarević, savetnik u srpskom ministarstvu finansija.

- Ovakvim pristupom građanima će biti omogućeno da pored telefona, interneta i televizije, mogu da koriste i veliki broj savremenih servisa i usluga kao što su e-poslovanje, e-bankarstvo, e-trgovina, e-obrazovanje i e-zdravstvo. Sve zajedno će dovesti do znatnog povećanja efikasnosti poslovanja svakog pojedinca, ali i do značajnog stepena razvoja svih proizvodnih, industrijskih, bankarskih i trgovačkih oblika poslovanja.

Na čelu državne radne grupe je premijer Mirko Cvetković, a zadatak će joj biti da definiše detaljan plan razvoja nacionalne širokopojasne mreže, ulogu državne telekomunikacione infrastrukture u funkcionisanju nacionalne širokopojasne mreže, regulatorne uslove koji će obezbediti održivost, kao i dalji razvoj nacionalne širokopojasne mreže.

Uticaj na razvoj

- Prema istraživanju OECD, porast ulaganja u oblast elektronskih komunikacija za osam odsto, uslovljava rast bruto društvenog proizvoda za jedan odsto, a istraživanje Svetske banke ukazuje da povećanje širokopojasnih priključaka za 10 odsto obezbeđuje rast bruto društvenog proizvoda od 1,38 odsto u zemljama u razvoju, odnosno 1,21 odsto u razvijenim zemljama - navodi Stefan Lazarević.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik