Lijekovi u BiH će uskoro biti jeftiniji?

Bez autora
May 29 2016

Dugo očekivano prilagođavanje cijena lijekova u BiH cjenovnicima u ljekarnama u regiji konačno je na pragu, jer je Vlada FBiH napokon donijela odluku da od Vijeća ministara BiH zatraži hitno donošenje novog pravilnika o načinu kontrole cijena lijekova.Pojednostavljeno, kada taj pravilnik bude usvojen, brojni medikamenti, koji su sada znatno skuplji kod nas, nego, recimo, u Srbiji, trebalo bi da pojeftine. Usvajanjem tog pravilnika, na što se čeka godinama, dostizat će se godišnje uštede teške više od 100 milijuna KM, a sada je napravljen veliki iskorak da do toga i dođe.

Lijekovi u BiH će uskoro biti jeftiniji?Dugo očekivano prilagođavanje cijena lijekova u BiH cjenovnicima u ljekarnama u regiji konačno je na pragu, jer je Vlada FBiH napokon donijela odluku da od Vijeća ministara BiH zatraži hitno donošenje novog pravilnika o načinu kontrole cijena lijekova.

Pojednostavljeno, kada taj pravilnik bude usvojen, brojni medikamenti, koji su sada znatno skuplji kod nas, nego, recimo, u Srbiji, trebalo bi da pojeftine, pišu Nezavisne novine.

Usvajanjem tog pravilnika, na što se čeka godinama, dostizat će se godišnje uštede teške više od 100 milijuna KM, a sada je napravljen veliki iskorak da do toga i dođe.

– Vlada FBiH će se obratiti Vijeću ministara BiH i tražiti žurno donošenje esencijalne liste lijekova u BiH, kao i novog pravilnika o načinu kontrole cijena, načinu oblikovanja cijena lijekova i načinu izvještavanja o cijenama lijekova u BiH, ali uz striktno poštivanje propisanih procedura utvrdenih Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima, priopćeno je iz Vlade FBiH.

Ovakav razvoj situacije pozitivno je iznenadio Banjolučanku Draganu R., koja, kako priznaje, svaki posjet Beogradu koristi da bi dopunila svoju kućnu ljekarnu.

“Zašto i ne bih kada su u Srbiji pojedini lijekovi i do pet puta jeftiniji nego u Banjoj Luci? Recimo, ja tamo kupujem nimulid, koji u Beogradu iznosi oko marku, a u Banjoj Luci čak 5,5 maraka”, kaže Banjolučanka.

Aleksandar Zolak, direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH, rekao je da sve države imaju esencijalnu listu lijekova, kao i pravilnik koji regulira njihovu cijenu.

– Sve se to radi da bi ostalo više novca u proračunima i da bi se taj novac mogao uputiti na druge strane. U svakom slučaju, građani bi od toga trebalo da imaju koristi, rekao je Zolak.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik